Co musisz wiedzieć zanim udasz się do poradni rehabilitacyjnej?

rehabilitacja w Szczecinie
rehabilitacja w Szczecinie

Nie ulega wątpliwości, że z usług poradni rehabilitacyjnych korzysta coraz większa liczba osób, bez względu na wiek. Z tego też względu funkcjonuje bardzo wiele poradni, zarówno tych prywatnych jak i tych, które świadczą swoje usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Kto powinien udać się do poradni rehabilitacyjnej i o czym powinniśmy pamiętać zanim udamy się w takie miejsce? Odpowiedź poznasz w tym artykule. 

Kiedy udać się do poradni rehabilitacyjnej?

Jak już wspomniano na wstępie, z usług poradni rehabilitacyjnej może skorzystać tak naprawdę każdy, kto czuje taką potrzebę. Warto wsłuchiwać się więc w sygnały płynące z naszego organizmu i nie bagatelizować ich. Jeżeli dokuczają nam jakiekolwiek bóle kości, stawów czy mięśni, powinniśmy rozważyć zmianę trybu życia. Jeśli jednak nawet to nie pomaga, poradnia rehabilitacyjna jest miejscem, które z całą pewnością warto byłoby odwiedzić. Do poradni rehabilitacyjnej powinniśmy udać się także wtedy, gdy doświadczyliśmy jakiegokolwiek urazu. Bardzo powszechne są urazy kolan, zwłaszcza u osób, które dużo i intensywnie ćwiczą. Utrzymanie narządu ruchu w dobrej kondycji nie jest bowiem tak proste jak na pozór mogłoby się wydawać. Bez wątpienia należałoby nie lekceważyć takich dolegliwości jak uczucie strzelania w stawach czy też uczucie gniecenia. Wszelkiego rodzaju drętwienie kończyn także może być niebezpiecznym objawem, mogącym świadczyć o wielu niebezpiecznych schorzeniach. Nie bagatelizujmy żadnych objawów, które sprawiają nam zauważalny dyskomfort oraz takich, które zwyczajnie nas niepokoją. Poradnia rehabilitacyjna to z całą pewnością miejsce, w którym uzyskamy niezbędną nam pomóc. Doświadczony specjalista będzie mógł bez wątpienia przeprowadzić odpowiednią diagnostykę oraz pomoże wdrożyć nam odpowiednie leczenie

 

Czy warto korzystać z usług prywatnej poradni?

Jak wspomniano powyżej, istnieje bardzo wiele poradni rehabilitacyjnych, zarówno tych państwowych jak i prywatnych. Nie da się ukryć, że przy wyborze poradni rehabilitacyjnej powinniśmy wziąć pod uwagę rozmaite kryteria. Oczywiście wiele zależy od naszych możliwości finansowych. Jeżeli nie są one zbyt duże, skorzystanie z usług poradni działającej w ramach NFZ może być zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak dysponujemy pewnymi zasobami finansowymi, śmiało możemy zdecydować się na prywatną poradnię. To najlepsza opcja dla wszystkich tych, którym zależy na jak najszybszym skorzystaniu z usług poradni. Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z usług poradni rehabilitacyjnej funkcjonującej w ramach NFZ, koniecznie musimy przygotować się na dosyć długi czas oczekiwania na wizytę. Oczywiście pewne przypadki rozpatrywane są wcześniej od innych, ale nie jest to regułą. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

rehabilitacja i fizjoterapia
rehabilitacja i fizjoterapia

Jak wynika z powyższych rozważań, każdy, kto czuje potrzebę skorzystania z usług poradni rehabilitacyjnej musi podjąć decyzję odnośnie tego czy lepsza będzie dla niego poradnia prywatna czy państwowa. Trzeba przyznać, że każda z opcji ma zarówno swoje dobre jak i złe strony. Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z usług poradni rehabilitacyjnej, warto byłoby również poczytać opinie pacjentów na temat poszczególnych placówek. Im większa liczba pozytywnych opinii pacjentów o danej placówce, tym większe szanse na to, że oceniana poradnia rehabilitacyjna świadczy usługi na naprawdę wysokim poziomie. Unikajmy natomiast korzystania z usług poradni, która posiada same niekorzystne opinie klientów. Istnieje bowiem dość spore prawdopodobieństwo tego, że skorzystanie z usług takiej poradni nie okaże się zbyt dobrym rozwiązaniem. Podczas wyboru poradni, dobrze byłoby zwrócić także uwagę na jej lokalizację. Dobrze byłoby, aby poradnia rehabilitacyjna znajdowała się stosunkowo blisko naszego miejsca zamieszkania, zwłaszcza wówczas, gdy zależy nam na jak najszybszym i najtańszym dotarciu do placówki medycznej. Oczywiście niesamowicie istotne jest to, aby w poradni rehabilitacyjnej pracowały jak najlepiej wykwalifikowane i doświadczone osoby. Poradnia rehabilitacyjna powinna zatrudniać samych specjalistów https://kursy-fizjoterapia.eu/, bo w przeciwnym razie usługi przez nią świadczone nie będą konieczne. Oczywiście dobrze byłoby także zwrócić uwagę na fakt, iż dla uzyskania trwałych efektów, niezbędne jest przestrzeganie zaleceń lekarzy i rehabilitantów. Im większe zaangażowanie pacjenta, tym większe rezultaty można będzie uzyskać. Należałoby także mieć na uwadze to, że efekty rehabilitacji nie pojawią się od razu. Należałoby więc uzbroić się w cierpliwość. Zarówno diagnostyka jak i leczenie wymagają bowiem czasu. Jeżeli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego czy dane zabiegi i ćwiczenia działają na nasze schorzenie, zawsze możemy rozważyć konsultację w innej poradni. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie popaść w przesadę i nie korzystać z usług zbyt wielu poradni. Zawsze warto dowiedzieć się również tego czy dana poradnia rehabilitacyjna specjalizuje się w diagnostyce i terapii schorzeń, na które cierpimy.