Dyski SSD i HDD – najważniejsze różnice

Każdy, kto kiedykolwiek kupował laptop lub komputer, z pewnością zastanawiał się nad znaczeniem poszczególnych parametrów dla optymalnego działania kupowanego urządzenia. W dzisiejszym artykule w sposób bardzo dokładny omawiamy, jakie są najważniejsze różnice między dyskami HDD oraz SSD. Jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy w najbliższym czasie planują zakupić nowy komputer bądź laptop. 

Dyski SSD a HDD – na czym polegają różnice? 

Dyski zewnętrzne SSD oraz dyski HDD posiadają całą masę różnic. Mowa tutaj przede wszystkim o wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, prędkości zapisu oraz odczytu danych oraz o cenie. Dyski klasyczne, czyli tradycyjne HDD (z angielskiego hard disc drive) są zbudowane z talerza bądź całego zespołu talerzy, które są wyprodukowane ze stopów aluminium. Producenci pokrywają je cienką warstwą nośnika magnetycznego oraz głowic elektromagnetycznych. Dzięki tym elementom możliwe jest zapisywanie i odczytywanie danych zgromadzonych na danym dysku. Na wszystkie talerze dysku przypada po jednej parze głowic. Jedna głowica służy do odczytu, zaś druga do zapisu. Dane są zapisywane na talerzach dysków za pomocą przesyłanych strumieni elektromagnetycznych przez głowicę odpowiadającą za zapis. 

Zalety dysków SSD

Z kolei dyski zewnętrzne SSD (z angielskiego solid state drive) w przeciwieństwie do tradycyjnych dysków HDD nie składają się z żadnych ruchomych części. To z kolei sprawia, iż ryzyko uszkodzenia dysków zewnętrznych SSD jest ograniczone do absolutnego minimum. W dysku zewnętrznym SSD znajduje się kilkanaście kości NAND. Wszystkie kości mogą pracować jednocześnie przy odczycie i zapisie danych, dlatego im jest ich więcej, tym prędkość dysku zewnętrznego SSD jest szybsza. 

Dyski zewnętrzne SSD są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania i wibracje od dysków HDD. Ich dodatkowym atutem jest również fakt, iż pracują prawie całkowicie bezgłośnie. Uwarunkowane jest to typem ich budowy – wszystkie dyski zewnętrzne SSD są pozbawione ruchomych części. Obecność ruchomych części w dyskach HDD sprawia, iż niekiedy mogą one uszkodzić resztę elementów takiego dysku. 

Eksperci zwracają uwagę, iż jednym z najważniejszych atutów dysków zewnętrznych SSD jest bardzo szybka prędkość zapisywania i odczytywania danych a także niezwykle krótki czas dostępu. Dzięki temu system, który zostanie zainstalowany na takim dysku, o wiele szybciej odpowiada na wszelkie polecenia wydane przez użytkownika. W konsekwencji wszystkie programy uruchamiane przez danego użytkownika funkcjonują znacznie sprawniej. Ich uruchomienie zajmuje tylko kilka sekund. 

Wady dysków SSD

Jeszcze niedawno wielu ekspertów zwracało uwagę, iż dyski zewnętrzne SSD posiadają jedną, bardzo istotną wadę. Mowa tutaj o tym, iż znajdujące się w nich komórki pamięci bardzo szybko ulegały zużyciu. Było to niezwykle dokuczliwe szczególnie przy pierwszych partiach dysków SSD wyprodukowanych przez najpopularniejszych producentów. W tej chwili zdecydowana większość producentów zlikwidowała już te niedogodności – zastosowano zaawansowane algorytmy oraz kontrolery. 

Dla wielu osób wadą dysków zewnętrznych SSD jest także ich stosunkowo wysoka cena. Na ten moment w cenie dysku SSD o pojemności 64 GB można kupić dysk HDD o pojemności 1 TB. Wielu użytkowników, którym zależy na zaoszczędzeniu jak największej ilości środków, wybiera zakup dysku SSD o małej pojemności (na przykład 128 GB) oraz drugiego dysku HDD, który ma pojemność 1 TB. W takim przypadku na dysku SSD instaluje się system operacyjny oraz wszystkie najczęściej używane aplikacje. Na dysku HDD umieszcza się wówczas pozostałe pliki.

Kto powinien zakupić dysk SSD? 

Dla kogo przeznaczone są dyski zewnętrzne SSD? Laptop wyposażony w taki dysk jest świetnym pomysłem dla każdego, kto posiada odpowiednio dużo gotówki, ceni wygodę oraz nie planuje zapisywać na takim dysku zbyt wielu danych. Według statystyk, przy przeciętnej eksploatacji takiego dysku oraz zapisywaniu około 10 GB danych dziennie, dysk może posłużyć nam nawet przez 150 lat! Oprócz tego, dyski zewnętrzne SSD mogą spowodować, iż nawet stare urządzenie zacznie o wiele lepiej funkcjonować. Eksperci zachęcają, aby dyski SSD kupowali posiadacze starszych modeli laptopów oraz wszystkie osoby, które szukają wydajnego sposobu na przyspieszenie działania komputera. 

Dysk SSHD – ciekawa alternatywa 

Warto wiedzieć, że istnieje także inne rozwiązanie. Mowa tutaj o dyskach SSHD. Są to dyski hybrydowe, które łączą w sobie zalety dysków HDD oraz SSD. W takich dyskach znajdują się talerze HDD o dużej pojemności oraz dodatkowe sloty z pamięcią SSD. Kontroler dysku w takim przypadku analizuje, w jaki sposób wykorzystywane są poszczególne pliki. Te, które używane są najczęściej, w sposób automatyczny są przenoszone na pamięć SSD. Dzięki temu komfort użytkowania urządzenia znacząco wzrasta. Takie rozwiązanie powoduje, że prędkość odczytu plików wzrasta, jednak prędkość zapisu nie ulega zmianie. Jest to bardzo dobry produkt dla każdego, kogo nie stać na dysk SSD, a chciałby przyspieszyć pracę swojego komputera.