Jakie cechy powinna posiadać klimatyzacja dla domu?

Jakie cechy powinna posiadać klimatyzacja dla domu? Zapewnienie prawidłowej klimatyzacji dla domu, wiąże się z zakupem, odpowiedniego klimatyzatora, dlatego należy uwzględnić wielkość pomieszczenia i poznać jego charakterystykę (pomieszczenia położone po słonecznej stronie domu będą wymagały mocniejszego systemu chłodzenia). W zależności od tego dobierana jest również moc klimatyzatora. Istnieje nieformalna zasada, zgodnie, z którą 100 W mocy klimatyzatora powinno przypadać na jeden metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Na przykład klimatyzator o mocy chłodniczej 2-2,5 kW poradzi sobie z utrzymaniem komfortowej temperatury w pomieszczeniu o powierzchni do 20 metrów kwadratowych (oczywiście pod warunkiem, że nie ma tam dodatkowych źródeł ciepła).

Jakie cechy powinna posiadać klimatyzacja dla domu?

Dość ważnym parametrem jest poziom hałasu klimatyzatora. Zwłaszcza, jeśli planowana jest instalacja klimatyzatora w salonie lub sypialni. Klimatyzator monoblokowy lub przenośny będzie generował więcej hałasu niż system dzielony, ponieważ w tym przypadku sprężarka znajduje się w pomieszczeniu, natomiast w systemie podzielonym jest umieszczona w jednostce zewnętrznej. Dodatkowy hałas w tym przypadku jest wytwarzany przez system nadmuchu klimatyzatora. Maksymalny poziom hałasu klimatyzatora, podobnie jak moc, jest podany w instrukcjach. Jednak może być generowany przez niepożądane wibracje, a w szczególności przenoszony po podłodze (zwłaszcza w przypadku nieprawidłowego montażu). Ogólnie rzecz biorąc, planując taką klimatyzację dla domu, warto zapoznać się z recenzjami użytkowników: duża liczba skarg dotyczących hałasu niektórych modeli sprawia, że wiele osób zaczyna się zastanawiać nad celowością ich zakupu.

Kontrola nad ustawieniem optymalnej temperatury w klimatyzacji dla domu

Najłatwiejszym sposobem sterowania klimatyzatorem jest panel mechaniczny, który umożliwia aktywację jednego z trybów. Na przykład wentylator + zimno mocne / wentylator + zimno słabe / wentylator silny / wentylator słaby. Oczywiste jest, że za pomocą takiego panelu sterowania nie będzie łatwo ustawić najbardziej komfortową temperaturę w pomieszczeniu. A zatem warto poważnie pomyśleć przed zakupem klimatyzatora z tak prymitywnym sterowaniem. Zdecydowana większość modeli urządzeń klimatyzacji dla domu umożliwia bardziej precyzyjne ustawienia, w tym: temperatury, czasu, kilku trybów mocy itp. Niemal wszystkie wysokiej, jakości modele wyposażone są w pilota. W tym przypadku nie warto oszczędzać: lepiej kupić urządzenie, które pozwala jak najdokładniej ustawić pożądany tryb, niż eksperymentować z klimatyzatorami, które mogą działać tylko w kilku trybach, co może nie być odpowiednie do warunków klimatycznych pomieszczenia. Obecność wyświetlacza na jednostce wewnętrznej klimatyzatora pozwala na zapoznanie się z aktualnymi informacjami o temperaturze, wilgotności, wybranym trybie itp. Często zdarza się, że wyświetlacz znajduje się również na pilocie i jest to niewątpliwie bardzo wygodne w przypadku klimatyzacji dla domu.

Przy wyborze klimatyzacji dla domu ważny jest poziom zużycia energii elektrycznej

Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń gospodarstwa domowego, klimatyzatory mają klasy efektywności energetycznej. Obliczenie tych klas zużycia energii odbywa się poprzez porównanie określonego standardowego zużycia energii z rzeczywistym, co pozwala dość dokładnie przypisać urządzenie do jednej lub drugiej klasy, a tym samym wyraźnie pokazać kupującemu, które urządzenie zaoszczędzi na energii elektrycznej, a które będzie bardziej energochłonne. Wybierając klimatyzację dla domu, trzeba pamiętać, że wydajność klimatyzatorów może być bardzo duża, nie można, więc lekceważyć klasy efektywności energetycznej: przy regularnym użytkowaniu przez kilka lat bardziej wydajne urządzenie może zaoszczędzić sporo pieniędzy. Najbardziej energooszczędną klasą jest obecnie klasa A +++, która jednak nie jest zbyt powszechna, a same urządzenia o tej klasie efektywności energetycznej będą kosztować znacznie więcej niż ich mniej ekonomiczne odpowiedniki. Należy również pamiętać, że monobloki i mobilne klimatyzatory prawie zawsze będą mniej wydajne niż systemy dzielone.

Czy w klimatyzacji dla domu urządzenia powinny posiadać dodatkowe funkcje?

  • Czujnik ruchu pozwala na automatyczne przełączenie urządzenia w tryb energooszczędny, gdy w pomieszczeniu nie ma ruchu – np., gdy nikogo nie ma w domu lub w nocy, gdy wszyscy śpią. Ta funkcja pomoże uniknąć hipotermii lub przegrzania, a także można zaoszczędzić na rachunkach.
  • Tryb nocny. Po włączeniu tego trybu klimatyzator ustawia minimalną prędkość wentylatora (w celu redukcji hałasu) i stopniowo zmniejsza (podczas pracy w celu chłodzenia) lub zwiększa (podczas pracy w celu grzania) temperaturę o 2-3 stopnie na kilka godzin.
  • Tryb osuszania powietrza. Jest to dodatkowy tryb pracy, w którym nadmiar wilgoci jest usuwany z powietrza. Może być przydatny przy dużej wilgotności (np. deszczowa pogoda).
  • Dopływ świeżego powietrza i nawilżanie powietrza. W klimatyzatorach o takiej funkcjonalności jednostka zewnętrzna urządzenia pobiera powietrze z zewnątrz, oczyszcza je i gromadzi wilgoć, a następnie dostarcza do domu świeże powietrze w wymaganej objętości. Dodatkowo powietrze jest nawilżane do najbardziej komfortowego poziomu wilgotności 40% -60%.