Czego możemy spodziewać się po telewizorach typu smart?

Smart tv to jeden z gadżetów, który ułatwia strumieniowanie, przesyłanie filmów i programów, a nowsze modele oferują nawet sterowanie głosem i swobodną integrację inteligentnego domu. Wszystkie z opcji dostępnych w najnowszych modelach telewizorów mają za zadanie ułatwić nam życie i pomóc łączyć się z internetem dla naszej wygody, jednakże smart tv wnoszą ze sobą też pewne zagrożenia.

Czy smart tv są powszechnie dostępne w dzisiejszych czasach?

Jeżeli dobrze przyjrzymy się dostępnym ofertom, zauważymy, że niemal każdy telewizor na dzisiejszej wystawie to nowoczesny smart tv. Jednak czym jest inteligentny telewizor i czego tak naprawdę możemy się po nim spodziewać? Zastanówmy się nad tym, co nam oferuje i czym różni się w zależności od dostępnej marki i modelu.

Czy smart tv jest naprawdę lepszy od dedykowanego urządzenia do streamowania? Co z zabezpieczeniami prywatności, o które martwi się tak wielu użytkowników internetu w dzisiejszych czasach? Który z telewizorów smart będzie posiadał najwięcej funkcji oraz, które z nich tak naprawdę mogą się przydać?

Jakie cechy posiadają telewizory smart tv?

Zwykłe telewizory bez funkcji łączenia się z siecią istnieją już od dziesięcioleci i dobrze służą w domach naszych, jak i naszych rodziców. Jak każdy z nas wie, nie mają zbyt wielu możliwości. Najczęściej jedynie, co były w stanie zrobić starsze telewizory, to połączenie się z sygnałem pochodzącym z anteny lub innego źródła A/V. Dawniej było to aż za wiele i nikt z nas nie oczekiwał, że telewizory typu smart wniosą kiedykolwiek tak ogromną rewolucję na rynek wraz z dniem swojej premiery. Wraz z biegiem czasu okazało się jednak, że świat zaczął oczekiwać czegoś więcej od swojego sprzętu domowego. Internet jest z nami niemal wszędzie. Korzystamy z niego w trakcie pisania, rozmawiania, zabieramy go ze sobą do pracy i szkoły. Nic dziwnego, że w końcu pojawił się w naszych telewizorach.

Smart tv podobnie jak w przypadku smartfonów oferują łączność z internetem i obsługę wielu przydatnych aplikacji, które zazwyczaj są kompatybilne tylko z pewnymi systemami operacyjnymi. Zauważmy, że aplikacje otwierają przed nami zupełnie nowy świat rozrywki i wielu możliwości. Od strumieniowania gier, filmów, aż po granie w gry, oglądanie online i monitorowanie swoich mediów społecznościowych. Wiele z najnowszych modeli współpracuje też ze sprzętami smart domów, w skład których wchodzą urządzenie typu Alexy i Google Home.

Coraz więcej modeli obejmuje teraz przydatne narzędzia rozpoznawania głosu, które pozwalają na przełączanie kanałów lub uruchamianie aplikacji w telewizorze za pośrednictwem asystenta aplikacji głosowych. W zależności od producenta niektóre z telewizorów będą wymagały specjalnego głośnika do obsłużenia tej funkcji, inne będą miały ją wbudowaną w swoje podzespoły.

Możemy zauważyć, że z roku na rok smart tv zyskują również bardziej zintegrowane funkcje inteligentnego domu, które są niezwykle spopularyzowane w krajach za oceanem. Wiele telewizorów jest kompatybilnych z innymi smart urządzeniami, które mamy podłączone w naszym domu. Mogą do nich należeć między innymi światła, zamki w drzwiach, czujniki alarmów. Większość z paneli posiada prosty w obsłudze dedykowany aplikacjom pulpit, który umożliwia szybki podgląd dostępnych dla nas funkcji.

Które firmy są najbardziej znane z produkcji smart tv?

Praktycznie każdy duży producent telewizorów produkuje dziś telewizory smart, z tendencją do wykorzystania go w celu uzupełnienia zestawu “smart dom”. Istnieje wiele firm z całego świata, które parają się tego typu produkcjami. Niezwykle interesującą opcją są budżetowe zestawy, które pochodzą z Chin. Należą do nich między innymi telewizory od TCL i Hisense, które wbrew pozorom mimo niskiej ceny nie są aż tak bardzo awaryjnymi. Oczywiście można powiedzieć, że stanowią swego rodzaju alternatywę, jednak prawdą jest to, że modele od popularniejszych firm, takich jak zestawy LG oferują o wiele więcej aplikacji, funkcji nawigacyjnych, aktualizacji i wygody podczas korzystania ze sprzętu. Jedną z najbardziej cenionych funkcji w telewizorach od renomowanych firm są modele, które zostały wyposażone w sterowanie gestami. Możemy wówczas pozwolić sobie na przełączanie kanałów lub aplikacji za pośrednictwem machania ręką. Ruchy dłoni wykrywa czujnik, który pozwala korzystać nam z urządzenia bez konieczności używania pilota. Stało się to standardem dla firm Samsunga, LG, czy też niezwykle znanego Sony.

Częściowa lista największych producentów smart tv na świecie to:

  • Hisense
  • LG
  • Samsung
  • Sony
  • TCL
  • Visio
  • Philips
  • Toshiba

Większość z tych firm w kampaniach marketingowych bardzo często nagłaśnia o tym, jak wspaniałe i są ich telewizory typu smart. Wybierając się na zakupy w poszukiwaniu swojego własnego inteligentnego telewizora, uważaj jednak na niedrogie wersje. Niektóre z “off brandowych” telewizorów nieznanego pochodzenia mają do zaoferowania ograniczoną ilość aplikacji i systemów bezpieczeństwa, co może zamknąć nasze perspektywy na swobodne korzystanie z internetu za pomocą smart tv.