Domy z drewna – inwestycja, która się opłaca?

Domy z drewna – inwestycja, która się opłaca? Koszt budowy domu kanadyjskiego wykonanego z drewna jest bardzo różny, na ostateczny rachunek wpływie wiele istotnych czynników. Najdroższe są drewniane domy przeznaczone do całorocznego użytku, z kolej te najtańsze to cieszące się dużą popularnością tradycyjne domki letniskowe. Wielu chętnych przed udaniem się do pracowni architektonicznej zastanawia się, czy podjęta przez nich decyzja jest dobrą inwestycją.

Czy budowa drewnianego domu się opłaca? Dlaczego chętnie wybieramy ten typ budowli? Jakich materiałów używa się do realizacji projektów domów z drewna? Wszystkie ważne informacje związane z tym tematem umieściliśmy poniżej. 

Modne domy z drewna

Domy z drewna - inwestycja, która się opłaca?
Domy z drewna – inwestycja, która się opłaca?

Znaczącej większości z nas drewniane domki kojarzą się głównie z wakacjami nad jeziorem lub wczasami w górach. Niewielkie budowle wykonane z drewnianych bali cechują się niezwykle urokliwym wyglądem, zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz. O tym, że Polacy chętnie inwestują w domki letniskowe, w które zaopatrują swoje działki nie trzeba wiele mówić. Warty uwagi jest natomiast fakt, że nasi rodacy coraz chętniej zamiast domów murowanych stawiają domy z drewna. Zastanawiasz się, czy w takim domu można mieszkać przez okrągły rok, niezależnie od panującej na zewnątrz aury? Otóż można, dzisiejsze konstrukcje charakteryzują się niebywałą trwałością, budowle są odporne na działanie różnego rodzajów szkodliwych czynników. Dodatkowo domy z drewna są tanie w utrzymaniu.
Dlaczego drewniane domy cieszą się obecnie tak dużą popularnością? Jakie czynniki wpływają na to, że w dzisiejszych czasach murowane domy zastępujemy domami z drewna? Ilu ludzi tyle opinii, jedni chwalą sobie estetyczne i oryginalne wzornictwo, drudzy z kolei klimat panujący wewnątrz takiego domu, jeszcze inni zachwycają się trwałością i szybkim procesem stawiania domu z drewnianych bali. Zatem odpowiedzi na to pytanie będzie wiele, a każda z nich uzależniona będzie od indywidualnych poglądów osób, które zdecydowały się na zakup bądź budowę drewnianego domu. 

Czy budowa domu z drewna się opłaca?

To pytanie zadaje sobie, każdy kto w niedalekiej przyszłości być może stanie się właścicielem takiego domu. W tej sytuacji śmiało można stwierdzić, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, niezależnie od tego czy planujemy zakup domu drewnianego czy murowanego musimy się liczyć z całkiem sporymi kosztami. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że jest to dobra i rozsądna inwestycja w przyszłość.
Już na wstępie wspominaliśmy, że najtańszym typem drewnianych domów są domki letniskowe. Z racji stosunkowo niewielkich wymiarów konstrukcje te tworzone są na specjalnych halach produkcyjnych. Gotowe domki są sprzedawane i dostarczane do klienta. Cena takiego domku to wydatek ok. 700 zł za jeden metr kwadratowy. Domki letniskowe to świetne rozwiązanie w przypadku aranżowania działki rekreacyjnej. Na zakup tego typu domków często decydują się również właściciele ośrodków ulokowanych nad jeziorem lub morzem, wówczas domki udostępniane są odwiedzającym turystom. 

Kolejnym typem domków, które również powstają na hali są modele domów szkieletowych. Są one znacznie większe od wersji na działkę, różnią się także samą konstrukcja, dzięki której przystosowane są do zamieszkania przez cały rok. Właśnie też z tego powodu ich cena jest wyższa, tutaj chętni za jeden metr kwadratowy zapłacić muszą ok. 1500 zł. 

Najbardziej efektowne pod względem konstrukcyjnym a zarazem też i najkosztowniejsze są domy wykonane z drewnianych bali. Te modele, ze względu na swoją dużą powierzchnię użytkową powstają bezpośrednio na działce. Koszt jednego metra kwadratowego waha się w granicach 2000-2200 zł. Ważne by projekt domu drewnianego dostosowany był do indywidualnych potrzeb użytkowników, powinien on być funkcjonalny, estetyczny a przede wszystkim bezpieczny. Zainteresowanych z pewnością ucieszy fakt, że są to budowle tańsze od tych tradycyjnych.

Dom drewniany czy murowany? Która z opcji jest korzystniejsza?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno domy wykonane z drewna, jak i te murowane choć posiadają wiele istotnych zalet nie są pozbawione wad. Dlatego też podjęcie ostatecznej decyzji powinno być dobrze przemyślane, należy skupić się na plusach i minusach związanych z przyszłą inwestycją. O czym zatem powinniśmy pamiętać? Przed chwilą wspominaliśmy o tym, że koszty budowy i wykończenia domu drewnianego są niższe, jednak w tym przypadku na uwadze należy mieć to, że budowle są znacznie mniej wytrzymałe niż domy murowane. Naturalne drewno wymaga także regularnej pielęgnacji poprzez impregnowanie powierzchni, zarówno tej z zewnątrz, jak i wewnątrz. Plusem jest natomiast fakt, że domy drewniane powstają znacznie szybciej, czas budowy z reguły ogranicza się do kilku miesięcy a to z tego względu, że drewno jako surowiec naturalny jest materiałem łatwym w obróbce, co ułatwia ekipie wykończeniowej rozprowadzenie instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej.
Budowa domu murowanego trwa niekiedy kilka lat, natomiast ich największą zaletą jest trwałość, budynki bardzo często w stanie idealnym przechodzą z pokolenia na pokolenie.