Jak znaleźć pracownika do firmy?

Poszukiwania dobrego pracownika to nierzadko długa droga. W czasach, kiedy mamy do czynienia z rynkiem pracownika i ogólnym brakiem pracowników na rynku, problem narasta. Czasami nawet wielomiesięczne poszukiwania nie przynoszą żadnego efektu. Istnieją jednak sposoby na szybsze pozyskanie pracownika, które warto rozważyć, jeśli dotychczasowe poszukiwania nie przynoszą skutków.


Agencja pracy

Na rynku działa wiele agencji pracy, które pomagają firmom znaleźć pracowników. Doświadczeni rekruterzy wiedzą, jakie są sposoby dotarcia do najlepszych kandydatów. Wykonają oni za nas całą pracę, począwszy od zamieszczenia ogłoszenia rekrutacyjnego na różnego typu stronach, aż po wstępną rozmowę kwalifikacyjną. Pracodawca musi jedynie dokładnie określić, jakie ma stosunku do pracownika wymagania oraz które z nich są kluczowe. Rzadko bowiem można spotkać kandydata, który spełniałby wszystkie wymagania pracodawcy. Agencja pracy traktuje każde zlecenie bardzo poważnie, dlatego też zwykle nie będziemy długo czekać na odpowiedź z ich strony wraz z przedstawieniem nam wybranych kandydatów. Dzięki firmom rekrutacyjnym oszczędzamy sporo czasu, gdyż to pracownicy agencji dokonują przeglądu życiorysów i odrzucają niepasujące kandydatury, co zwykle pochłania cenne godziny naszej pracy. Współpraca z agencją pracy jest bardzo korzystna pomimo kosztów, jakie trzeba ponieść. Agencja rekrutacyjna wystawia nam fakturę, jednak zwykle dopiero w momencie, kiedy znajdzie odpowiedniego dla nas kandydata. Wcześniej często istnieje konieczność wpłaty zaliczki, która jednak może być zwrócona w przypadku niewywiązania się agencji z obowiązku. Wszystko zależne jest od zapisów umowy, dlatego też warto dobrze ją przeczytać przed podpisaniem.

Zobacz także:


Pracownicy z zagranicy

Pracownicy ze Wschodu to rozwiązanie dla tych, którzy nie boją się zatrudniać obcokrajowców. Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie czy inny pracownicy ze Wschodu zwykle z oddaniem wykonują swoją pracę. Niegdyś byli oni zatrudniani jako niewykwalifikowana kadra głównie do prac budowlanych (mężczyźni) czy do sprzątania (kobiety). Dziś pracownicy ze Wschodu to często osoby z wyższym wykształceniem, które wykonują także bardziej skomplikowane prace. Zatrudnienie pracowników ze Wschodu często wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu formalności. Teoretycznie odpowiada za nie pracownik ze Wschodu, jednak często bariera językowa przeszkadza w porozumieniu się z urzędnikami. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest agencja pracy, która specjalizuje się w rekrutacji i załatwianiu potrzebnych zezwoleń pracownikom ze Wschodu. Takich agencji na polskim rynku jest sporo, a za jej usługi płaci pracownik. Pracownicy z zagranicy niczym nie różnią się od krajowych. Mogą być wręcz bardziej zmotywowani, gdyż posiadanie pracy to dla nich często być albo nie być w obcym kraju. Zazwyczaj pracownicy ze Wschodu zarabiają mniej niż Polacy, dlatego też firma nie musi spełniać wygórowanych oczekiwać finansowych Polaków, jeżeli równie dobrze może zatrudnić pracownika z zagranicy. 


Urzędy pracy

Pracodawcy mający problem ze znalezieniem pracownika mogą zgłosić firmę do urzędu pracy. Bezrobotni poszukujący zatrudnienia zgłaszają się do urzędów w celu otrzymania zasiłku dla bezrobotnych i ubezpieczenia zdrowotnego. Muszą oni jednak aktywnie poszukiwać zatrudnienia, aby móc być zarejestrowanym w urzędzie. Pracownicy Urzędu Pracy mają za zadania znalezienia pracy bezrobotnym wśród ofert firm, które się do nich zgłaszają. Czasami jest to najlepsze wyjścia dla przedsiębiorcy, który poszukuje pracownika. Czasami jednak mamy do czynienia z odwrotną sytuacją w momencie, gdy do urzędu zgłaszają się bezrobotni, którzy wcale nie mają chęci do pracy. W takim wypadku rozmowy rekrutacyjne nie pomogą nam znaleźć pracownika, a jedynie narażą nas na straty czasu. Rejestracja firmy w urzędzie jest darmowa, zatem jest to najtańszy sposób na znalezienie pracownika. 


Profesjonalny headhunter

Jeżeli pomimo usilnych starań nie potrafimy znaleźć pracownika, dobrze będzie zatrudnić profesjonalnego headhuntera. Pracują oni zwykle w dużych firmach i zajmują się wyłącznie rekrutacją pracowników. Nie realizują więc żadnych innych obowiązków działu HR. Headhunter znaczy więcej niż rekruter – jest on profesjonalistą w swojej dziedzinie, a do rekrutacji pracowników używa różnych, czasem bardzo niestandardowych środków. Przede wszystkim wykorzystuje on swoje znajomości, które zawiera na każdym etapie swojej kariery zawodowej. Zatrudnienie headhuntera wiąże się z koniecznością opłacenia jego wysokiego wynagrodzenia, jednak często jest to najlepszy sposób na znalezienie dobrego pracownika. Pamiętajmy jednak, że headhunter zajmuje się głównie wyszukiwanie talentów, osób naprawdę uzdolnionych na wyższe stanowiska. Jeżeli więc poszukujemy szeregowego pracownika, co gorsza niewykwalifikowanego, headhunter może zwyczajnie nie sprawdzić się w roli rekrutera. Dobrze zatem dobrać sposób przeprowadzenia rekrutacji i poszukiwań pracowników do stanowiska, jakie mają oni zajmować.