Jaką kosiarkę do trawy kupić?

Idzie wiosna warto zaopatrzyć się w narzędzia do ogrodu. Jednym z najpotrzebniejszych urządzeń do dbania o nasz ogród jest kosiarka do trawy. Niezależnie czy mamy mały trawnik, czy dużą powierzchnię ogrodu kosiarka jest narzędziem niezbędnym. Czym kierować się wybierając kosiarkę? Jaką potrzebujemy? Jakie są rodzaje kosiarek do koszenia trawy?

Co warto wiedzieć?

Zanim zdecydujemy się na wybór kosiarki warto sprawdzić oferty producentów. Warto poszukać informacji w internecie, poczytać opinie użytkowników lub popytać wśród znajomych.  Dzięki temu unikniemy problemów z zakupem kosiarki. Kupimy taką, która będzie dopasowana do naszych potrzeb.
Producenci kosiarek do trawy kładą duży nacisk aby maszyna ta była bezpieczna i komfortowa podczas użytkowania. Dlatego kosiarki bardzo często mają zamontowany system zabezpieczeń. Nowoczesne kosiarki są już mniejsze i lżejsze, dzięki czemu wygodniej się nimi pracuje. Dużo się mówi o emisji spalin. Dlatego producenci chcąc wyjść naprzeciw produkują coraz częściej kosiarki do trawy, które mniej hałasują i mają zmniejszoną emisję spalin. Sprzyja to nie tylko nam – użytkownikom, ale także środowisku, w którym żyjemy. Obsługa kosiarek też jest ważna, żeby klienci mogli sobie doskonale radzić  z urządzeniem. Poprawia się w dużej mierze, co widać trwałość kosiarek oraz ich wydajność. Często kosiarki spełniają kilka funkcji. Nie służą tylko do koszenia trawy, ale także do nawożenia trawnika oraz zbierania liści.

Są osoby, które nie lubią hałasu. Dlatego warto wybrać kosiarkę, która nie będzie stwarzać takich hałasów. Zamiast używać nauszników lepiej zainwestować i kupić cicho pracującą kosiarkę do trawy. Ważne, żeby kosiarka miała cichy napęd. Najcichsze to te, które napędzane są siłą naszych mięśni, czyli kosiarki ręczne. Wygodniejsze są kosiarki spalinowe, ale one wydają więcej hałasu. Obudowa też ma znaczenie, ponieważ kosiarka obudowana tworzywem sztucznym będzie wydobywała mniej hałasu, niż ta obudowana metalem. Układ tnący też powinien być cichy i wielu producentów oferuje już tego typu kosiarki.

Jak wybrać kosiarkę?

Chcąc kupić dobrą kosiarkę do trawy warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Jakich? Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki? Ważne jest do czego ta kosiarka ma nam służyć. Wiadomo, ze do koszenia trawy, ale czy do koszenia małego trawniczka, czy dużej powierzchni ogrodu? No właśnie, to ma kluczowe znaczenie. O wielkości trawnika zależy jak wielkiego i jak bardzo wydajnego urządzenia potrzebujemy. Ważna jest też szerokość kosiarki. Wiadomo, im szersza kosiarka, tym więcej trawnika zostanie skoszone. Ma to znaczenie zwłaszcza jeśli mamy spory obszar do koszenia. Przy wyborze kosiarki do trawy warto zwrócić uwagę jak często kosimy. Jeśli kosimy często możemy kupić kosiarkę z opcją mulczowania. Jeśli kosimy raz na tydzień to może przydatna będzie kosiarka rotacyjna. Ważnym czynnikiem jest wygląd trawnika. Jeśli podczas koszenia będzie występowało dużo przeszkód, które trzeba omijać np. dekoracje, krzewy, drzewka. To lepiej kupić kosiarkę zwrotną. Skarpy albo nierówności łatwiej będzie się kosiło kosiarką, która posiada duże koła.

Kupując kosiarkę warto też przyjrzeć się dodatkowemu wyposażeniu. Kosiarka powinna posiadać hamulec zatrzymujący noże i silnik. Dobrze, żeby posiadała zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem. Przed zakupem kosiarki warto się upewnić czy producent daje gwarancję, a jeśli tak, to na jakie części. Sprawdź też, gdzie znajduje się serwis w przypadku ewentualnej naprawy.


Kosiarka spalinowa z napędem czy bez napędu?

Decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana. Od tego zależy nasz komfort pracy i bezpieczeństwo. Oczywiście wiadomo, że jeśli kosiarka wyposażona jest w napęd to koszenie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Nie musimy używać tak dużo swojej siły aby pchać kosiarkę. Jedynie musimy sterować kosiarką tak, aby kosiła dokładnie w tym miejscu, gdzie potrzebujemy. Kosiarka spalinowa z napędem funkcjonuje na podstawie przekładni kątowej. Czasem możemy spotkać się z przekładnią ślimakową. Jednak jest ona nieco droższa. Jeśli posiadamy nierówny ogród warto zaopatrzyć się w kosiarkę do trawy, która będzie wyposażona w tylny napęd. Sterowanie taką kosiarką będzie naprawdę prostsze. Fajną opcją jest kosiarka z rozrusznikiem elektrycznym. Wtedy wystarczy wcisnąć guzik i możemy zacząć kosić.

Kosiarka spalinowa bez napędu często jest brana pod uwagę ze względu na cenę. Fakt jest taki, że jest ona tańsza od kosiarki spalinowej z napędem. Jednak na rynku kosiarki bez napędu są naprawdę bardzo dobre. Zaletą tych kosiarek jest nie tylko cena, ale i waga. Są one lżejsze. Kosiarka ta także poradzi sobie na niewielkich terenach albo tam, gdzie potrzebujemy wykonać kilka skrętów. Kosiarka z napędem związana jest z wyższym kosztem serwisowania, niż kosiarka spalinowa bez napędu. 

Korzyści korzystania z różnych kosiarek jest sporo. Każdy sam musi zdecydować do jakich celów jest mu potrzebna kosiarka. Czy woli cichą kosiarkę? Czy lżejszą? Czy taką, która posiada wiele funkcji?