Rynek mieszkań kwitnie. W dzisiejszych czasach ludzie coraz chętniej i coraz wcześniej decydują się na przeprowadzkę do siebie. Nic dziwnego – niewielu osobom podoba się życie na wynajmie, zwłaszcza, że jest bardzo ograniczające. Właśnie z tego powodu ludzie sięgają po usługi deweloperów z miasta, w którym chcą zamieszkać. Samo kupno mieszkania to jednak nie wszystko – tuż po nim bowiem należy zająć się jego wykończeniem, umeblowaniem oraz ogólnie pojętym zaadaptowaniem do potrzeb własnego życia codziennego. Odpowiednie projektowanie wnętrz jest tutaj rzeczą absolutnie kluczową . Jak jednak do niego podejść, aby w tym wszystkim się nie pogubić, a finalnie móc cieszyć się mieszkaniem, w którym aż będzie chciało nam się żyć?

Inspiracja i kwestie budżetowe

Rzeczą podstawową, jeżeli chodzi o projektowanie wnętrz jest odpowiedni plan. Musimy wiedzieć, czego chcemy i w jaki finalny efekt celujemy. Prawdą jest, że określenie go wymaga sporej ilości wyobraźni – w końcu do dyspozycji mamy niemal goły beton i ciężko sobie wyobrazić, jak dane lokum będzie wyglądało po wstawieniu mebli, zainwestowaniu w sprzęt i po prostu urządzeniu całości. Projektowanie wnętrz warto więc rozpocząć od znalezienia inspiracji. Dzisiejsze czasy, w których dostęp do Internetu jest tak powszechny, dają sporą swobodę właśnie w kwestii tego. Przeglądając setki, a nawet tysiące zdjęć zweryfikujmy, które tak naprawdę nam się podobają, a które raczej nas odrzucają. W ten sposób dojdziemy do stylu, w jakim będziemy chcieli urządzić nasze mieszkanie. To jest właśnie rzeczą kluczową – aby ten styl był jednolity i cechował każde pomieszczenie. Oczywiście, są osoby, które lubią tak zwany miszmasz – znajdują się one jednak w zdecydowanej mniejszości.

tapety do pokoju
Tapety do pokoju

Mając już własną inspirację i wiedząc na przykład, w jaką kolorystykę będziemy celować, warto wybrać się do sklepu z meblami. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ one najczęściej oferują wielkie wystawy prezentujące wybrane wnętrza w akcji – mamy więc szansę na to, by zobaczyć, jak nasza inspiracja radzi sobie w rzeczywistości, a przede wszystkim czy jest praktyczna (nasze mieszkanie nie tylko musi ładnie wyglądać, ale też być praktyczne, a zatem takie nadające się do codziennego życia). Co jednak najważniejsze, zorientujemy się w cenach poszczególnych elementów – budżet ma w tym wszystkim bowiem niebagatelne znaczenie i definiuje, na co będziemy mogli sobie pozwolić w przyszłości, a czemu odpuścić, przynajmniej w początkowych fazach projektowania wnętrz. Pamiętajmy, że duża część pieniędzy, jakie pozostały nam po zakupie samego mieszkania pójdzie na takie podstawowe aspekty, jak podłogi czy ściany, a lwią jej część będziemy musieli poświęcić tak zwanym sprzętom gospodarstwa domowego. Które mieszkanie bowiem poradzi sobie bez pralki, kuchenki, lodówki? Również sanitaria są bardzo ważne – wanna czy prysznic, toaleta, umywalka. Warto wziąć je pod uwagę przy planowaniu i już na tym etapie dostosować nasze plany pod nie właśnie – i to zarówno pod względem budżetu, jak i rozplanowania każdego z pomieszczeń.

Zobacz pięknie tapety do każdego wnętrza

Pomoc – gdzie ją uzyskać i czy warto z niej korzystać?

Tapeta do salonu
Tapeta do salonu

To wszystko brzmi skomplikowanie? I słusznie, bo projektowanie wnętrz nie jest proste – zwłaszcza w przypadku, gdy mamy do czynienia z naszym pierwszym mieszkaniem i wcześniej po prostu nie byliśmy obeznani z tymi tematami. Dlatego właśnie często, już po znalezieniu inspiracji, ludzie sięgają po pomoc specjalistów. Wbrew stereotypom, z usług profesjonalnej firmy nie korzystają ludzie leniwi, oddając jej do zaprojektowania i przygotowania całe mieszkanie, ale również ci, którzy nie mają pewności co do swojego pomysłu, bazującego na wyżej już wspomnianych inspiracjach. Firma, która się w tym specjalizuje, jest w stanie zweryfikować dane pomysły i skonfrontować je z rzeczywistością – jeszcze zanim zostaną wcielone w życie. Nie wydajemy więc pieniędzy niepotrzebnie, dodatkowo zyskując na czasie, ale i zwiększając budżet na elementy najpotrzebniejsze.

To, czy warto skorzystać z pomocy profesjonalistów przy projektowaniu wnętrz zależy od naszych potrzeb, planów i budżetu. Oczywiście, część z nas chce w całości przygotować własne mieszkanie, bez ingerencji osób trzecich. Część z nas nie ma pieniędzy na profesjonalistów. Wbrew pozorom jednak, skorzystanie z ich usług jest w stanie zapewnić nam jeszcze lepszy plan – to, czy zrealizujemy go od razu w całości, czy też będziemy to robić etapami, rozsądnie zarządzając posiadanym przez nas budżetem, zależeć będzie wyłącznie od nas. Ważne jest jednak, że będziemy wiedzieli, do czego to zmierza.

Zobacz również:

Podsumowanie

Projektowanie wnętrz nie jest lekkim kawałkiem chleba i musimy podejść do niego z olbrzymią rozwagą – zwłaszcza, że lokum, które urządzamy i do którego się wprowadzimy będzie naszym mieszkaniem najprawdopodobniej przez większą część naszego życia. Dlatego też jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w projektowaniu, albo też nie mamy konkretnego pomysłu na jego przeprowadzenie, nie wahajmy się sięgnąć po usługi kogoś, kto zna się na rzeczy.

Rolety i plisy do wnętrz

rolety do salonu

plisy okienne

rolety rzymskie do każdego wnętrza
rolety rzymskie do każdego wnętrza
rolety
rolety