Rynek mieszkań kwitnie. W dzisiejszych czasach ludzie coraz chętniej i coraz wcześniej decydują się na przeprowadzkę do siebie. Nic dziwnego – niewielu osobom podoba się życie na wynajmie, zwłaszcza, że jest bardzo ograniczające. Właśnie z tego powodu ludzie sięgają po usługi deweloperów z miasta, w którym chcą zamieszkać. Samo kupno mieszkania to jednak nie wszystko – tuż po nim bowiem należy zająć się jego wykończeniem, umeblowaniem oraz ogólnie pojętym zaadaptowaniem do potrzeb własnego życia codziennego. Odpowiednie projektowanie wnętrz jest tutaj rzeczą absolutnie kluczową . Jak jednak do niego podejść, aby w tym wszystkim się nie pogubić, a finalnie móc cieszyć się mieszkaniem, w którym aż będzie chciało nam się żyć?

Inspiracja i kwestie budżetowe

Rzeczą podstawową, jeżeli chodzi o projektowanie wnętrz jest odpowiedni plan. Musimy wiedzieć, czego chcemy i w jaki finalny efekt celujemy. Prawdą jest, że określenie go wymaga sporej ilości wyobraźni – w końcu do dyspozycji mamy niemal goły beton i ciężko sobie wyobrazić, jak dane lokum będzie wyglądało po wstawieniu mebli, zainwestowaniu w sprzęt i po prostu urządzeniu całości. Projektowanie wnętrz warto więc rozpocząć od znalezienia inspiracji. Dzisiejsze czasy, w których dostęp do Internetu jest tak powszechny, dają sporą swobodę właśnie w kwestii tego. Przeglądając setki, a nawet tysiące zdjęć zweryfikujmy, które tak naprawdę nam się podobają, a które raczej nas odrzucają. W ten sposób dojdziemy do stylu, w jakim będziemy chcieli urządzić nasze mieszkanie. To jest właśnie rzeczą kluczową – aby ten styl był jednolity i cechował każde pomieszczenie. Oczywiście, są osoby, które lubią tak zwany miszmasz – znajdują się one jednak w zdecydowanej mniejszości.

Mając już własną inspirację i wiedząc na przykład, w jaką kolorystykę będziemy celować, warto wybrać się do sklepu z meblami. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ one najczęściej oferują wielkie wystawy prezentujące wybrane wnętrza w akcji – mamy więc szansę na to, by zobaczyć, jak nasza inspiracja radzi sobie w rzeczywistości, a przede wszystkim czy jest praktyczna (nasze mieszkanie nie tylko musi ładnie wyglądać, ale też być praktyczne, a zatem takie nadające się do codziennego życia). Co jednak najważniejsze, zorientujemy się w cenach poszczególnych elementów – budżet ma w tym wszystkim bowiem niebagatelne znaczenie i definiuje, na co będziemy mogli sobie pozwolić w przyszłości, a czemu odpuścić, przynajmniej w początkowych fazach projektowania wnętrz. Pamiętajmy, że duża część pieniędzy, jakie pozostały nam po zakupie samego mieszkania pójdzie na takie podstawowe aspekty, jak podłogi czy ściany, a lwią jej część będziemy musieli poświęcić tak zwanym sprzętom gospodarstwa domowego. Które mieszkanie bowiem poradzi sobie bez pralki, kuchenki, lodówki? Również sanitaria są bardzo ważne – wanna czy prysznic, toaleta, umywalka. Warto wziąć je pod uwagę przy planowaniu i już na tym etapie dostosować nasze plany pod nie właśnie – i to zarówno pod względem budżetu, jak i rozplanowania każdego z pomieszczeń.

 

Pomoc – gdzie ją uzyskać i czy warto z niej korzystać?

To wszystko brzmi skomplikowanie? I słusznie, bo projektowanie wnętrz nie jest proste – zwłaszcza w przypadku, gdy mamy do czynienia z naszym pierwszym mieszkaniem i wcześniej po prostu nie byliśmy obeznani z tymi tematami. Dlatego właśnie często, już po znalezieniu inspiracji, ludzie sięgają po pomoc specjalistów. Wbrew stereotypom, z usług profesjonalnej firmy nie korzystają ludzie leniwi, oddając jej do zaprojektowania i przygotowania całe mieszkanie, ale również ci, którzy nie mają pewności co do swojego pomysłu, bazującego na wyżej już wspomnianych inspiracjach. Firma, która się w tym specjalizuje, jest w stanie zweryfikować dane pomysły i skonfrontować je z rzeczywistością – jeszcze zanim zostaną wcielone w życie. Nie wydajemy więc pieniędzy niepotrzebnie, dodatkowo zyskując na czasie, ale i zwiększając budżet na elementy najpotrzebniejsze.

To, czy warto skorzystać z pomocy profesjonalistów przy projektowaniu wnętrz zależy od naszych potrzeb, planów i budżetu. Oczywiście, część z nas chce w całości przygotować własne mieszkanie, bez ingerencji osób trzecich. Część z nas nie ma pieniędzy na profesjonalistów. Wbrew pozorom jednak, skorzystanie z ich usług jest w stanie zapewnić nam jeszcze lepszy plan – to, czy zrealizujemy go od razu w całości, czy też będziemy to robić etapami, rozsądnie zarządzając posiadanym przez nas budżetem, zależeć będzie wyłącznie od nas. Ważne jest jednak, że będziemy wiedzieli, do czego to zmierza.

Podsumowanie

Projektowanie wnętrz nie jest lekkim kawałkiem chleba i musimy podejść do niego z olbrzymią rozwagą – zwłaszcza, że lokum, które urządzamy i do którego się wprowadzimy będzie naszym mieszkaniem najprawdopodobniej przez większą część naszego życia. Dlatego też jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w projektowaniu, albo też nie mamy konkretnego pomysłu na jego przeprowadzenie, nie wahajmy się sięgnąć po usługi kogoś, kto zna się na rzeczy.

Polecamy: