Samodzielne złożenie komputera do gier. Od czego zacząć?

Jeżeli jesteś miłośnikiem gier komputerowych prawdopodobnie nie zadowoli cię zwykły sprzęt. W zależności od tego, jak bardzo są złożone, gry komputerowe mają swoje specyficzne wymagania sprzętowe, takie jak zaawansowana karta graficzna, albo lepsza pamięć operacyjna. Jeżeli dotychczas używałeś komputera głównie po to, aby przeglądać internet lub używać edytora tekstu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie ma on wystarczającej mocy obliczeniowej, aby było możliwe na nim odpalenie złożonej gry komputerowej. Po zainstalowaniu gry komputerowej prawdopodobnie będzie się ona nieustannie zacinać, co jest bardzo uciążliwa, a zamiast rozrywki przyniesie ci raczej frustrację.


Dlatego jeżeli kupujesz komputer z myślą o tym, żeby grać w na nim w nowoczesne gry, powinieneś wybrać specjalistyczny sprzęt przeznaczony dla graczy komputerowych. Powstaje jednak pytanie gdzie kupić taki komputer dla gracza. W poniższym tekście podpowiemy ci, w jakich miejscach najlepiej kupić komputer dla gracza oraz na co zwrócić uwagę.

Gotowy zestaw czy części?

Komputer-dla-gracza

Pierwszym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać, to czy chcesz kupić gotowy zestaw komputerowy dla gracza, czy poszczególne komponenty, które potem trzeba będzie złożyć w działający komputer. Jeżeli zupełnie nie znasz się na komputerach, ani nie masz czasu i ochoty zagłębiać się w temat, być może zdecydujesz się na zakup gotowego sprzętu. W tym przypadku możesz zdać się na sklepy komputerowe, w których zazwyczaj znajduje się kilka propozycji takich „gotowców”, i wybrać ten model, który najlepiej będzie spełniał twoje oczekiwania. Jednak ta strategia sprawdza się o wiele lepiej w przypadku komputerów stacjonarnych używanych do prostszych zadań, takich jak edycja tekstu czy przeglądanie internetu. Jeżeli chcesz zapewnić sobie profesjonalne warunki do gier, najlepiej będzie dobrać odpowiednie części dopasowane do twoich indywidualnych potrzeb. Różne gry komputerowe mają bowiem różne wymagania sprzętowe. W ten sposób osiągniesz najlepszą wydajność komputera przy jak najmniejszych kosztach.

Gdzie najlepiej kupić podzespoły?

Jeśli już zdecydujesz się na zakup osobnych podzespołów do samodzielnego zmontowania, na pewno zastanawiasz się gdzie najlepiej ich szukać. Jedną z możliwości jest udanie się do stacjonarnego sklepu komputerowego, gdzie będziesz mógł zobaczyć wszystkie podzespoły na własne oczy, sprawdzić jak działają, a bardzo często też porozmawiać ze specjalistami i uzyskać profesjonalną poradę dotyczącą sprzętu. Kolejną zaletą jest to, że wybrane części będziesz mógł zazwyczaj dostać od ręki i jeszcze tego samego dnia będziesz miał je w swoim domu. Ta opcja ma jednak jedną zasadniczą wadę, mianowicie taką, że sklepy stacjonarne mają zazwyczaj mały wybór towaru, a także wyższe ceny. Dobrą alternatywą jest zakup części komputerowych przez internet. Najlepiej zrobić to w sklepie internetowym, który specjalizuje się w komputerach. Takie sklepy posiadają zazwyczaj bardzo szeroki wybór komponentów, dobre ceny, a niektóre oferują także ich zmontowanie i wysłanie do ciebie gotowego komputera.

Jaki sklep internetowy z częściami komputerowymi wybrać?

Części komputerowe, zwłaszcza jeżeli montujesz profesjonalny komputer dla gracza, są zazwyczaj drogie, a kupowanie ich przez internet może się wiązać z ryzykiem utraty sporej ilości pieniędzy. Jednak kupowanie przez internet niekoniecznie musi być niebezpieczne, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Po pierwsze pamiętaj o tym, żeby wybierać sklepy internetowe, które są sprawdzone. Poczytaj opinie użytkowników w internecie, najlepiej na portalach internetowych nie związanych bezpośrednio z danym sklepem. Dowiedz się więcej o historii danego sklepu internetowego z częściami komputerowymi, czy istnieje on już w sieci od wielu lat, czy dopiero został utworzony. Po drugie, zawsze dobrym pomysłem przy zamawianiu części w sklepie internetowym jest wybranie przesyłki kurierem za pobraniem, dzięki czemu nie będziesz musiał wpłacać dużej ilości pieniędzy w ciemno. Jeżeli dany sklep internetowy z częściami komputerowymi nie oferuje takiej opcji, upewnij się najlepiej jak potrafisz, na czyje konto wykonujesz przelew.

Gdzie znaleźć pomoc w zmontowaniu komputera?

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup komputera w częściach, staniesz przed zadaniem złożenia wszystkich części razem tak, aby tworzyły działający sprzęt. Jeżeli nie znasz się na komputerach, może to być trudne i możesz potrzebować pomocy. Na początku najlepiej rozejrzyj się po znajomych. Może jest wśród nich jakiś student informatyki, który chętnie podzieli się swoją wiedzą i pomoże ci poskładać twój komputer do grania. Drugą możliwością jest skorzystanie z odpłatnej usługi, którą oferują niektóre sklepy komputerowe. Czasami zdarza się, że sklep internetowy, w którym zakupujemy części, od razu proponuje nam ich poskładanie. Jeśli tak nie jest w przypadku sklepu, który wybrałeś, poszukaj w internecie osobnej usługi montażu podzespołów komputerowych, a na pewno uzyskasz pomoc od profesjonalistów.