Drewniane wiązary dachowe

Drewniane wiązary dachowe składają się z podwieszanych i nachylonych krokwi, listew ściennych, prętów kalenicowych, rozpórek, ukośnych utwierdzeń i usztywnień. Połączone części tworzą kratownicę, która wygląda jak trójkąt lub kilka połączonych trójkątów. Część nośną konstrukcji dachu stanowi system kratownicowy, zwany również nogami kratownicowymi.

Więźby dachowe wykonane są zgodnie z techniką mocowania ich do ściany. Jest to wymagane do równomiernego rozłożenia ciężaru. W górnej części ich końce są połączone belką, ostatnia nazywa się kręgosłupem. W tej części znajduje się kalenica dachu. Odległość między kratownicami powinna być określona przez właściwości pokrycia dachowego, przekrój krokwi itp. Ten parametr może wynosić od 0,8 do 2 m.

Co musisz wiedzieć o więźbach dachowych?

Drewniana więźba dachowa w domu szkieletowym to konstrukcja, która rozkłada całe obciążenie wewnątrz samej konstrukcji, dzięki czemu duże rozpiętości można pokryć bez żadnego podparcia. Więźby dachowe nie wymagają piątej warstwy ścian nośnych, dzięki czemu można je układać swobodniej. Zamiast ciągnąć podczas zamykania profilu, można umieścić ścianę wewnętrzną za ścianą zewnętrzną pod dachem. Montaż kratownicy jest łatwy i szybki. Można je demontować, budować na drugim piętrze i ponownie instalować, co wymaga mniej odpadów materiałowych. Dzięki swojej konstrukcji zapewniają sztywność całego dachu i równomiernie rozkładają obciążenie na wszystkie sekcje. W przypadku każdej drewnianej kratownicy najważniejsze jest zawiązanie wszystkich węzłów.

Wybór konstrukcji więźby dachowej zależy od wszystkich czynników: stopnia możliwego obciążenia dachu deszczem i wiatrem, ciężaru dachu, wymiarów dachu, materiałów itp. Ale na szczęście możesz tworzyć własne projekty. Jest wiele przykładów inspiracji (niektóre na proste strychy, niektóre na dachy garaży lub stodoły, a niektóre na strychy).

Jak zrobić więźbę dachową?

Więźby dachowe mogą być wykonane z metalu lub drewna. Ponadto dostępne są dwie kombinacje materiałów. Tak czy inaczej, najczęstszym typem są drewniane wiązary, więc rozważ bardziej szczegółowo ich cechy.

Drewniane wiązary dachowe
Drewniane wiązary dachowe

Produkcja wiązarów dachowych obejmuje zarówno samodzielne wykonanie, jak i przygotowanie zamówienia. W pierwszym przypadku potrzebny jest specjalny sprzęt i pewna umiejętność obróbki drewna, w drugim wystarczy skontaktować się z firmą, w profesjonalnych warunkach powstanie kratownica o niezbędnych parametrach. Zazwyczaj niestandardowe opcje są wykonane z metalowymi haczykami, które zapewniają bezpieczne połączenie. Ten rodzaj więźby dachowej umożliwia produkcję ram o dowolnej wytrzymałości. Również na życzenie można wykonać całą więźbę dachową, a także zamówić montaż innych elementów.

Aby je stworzyć, odpowiednie są inne metody zapewnienia niezawodnych połączeń. To wszystko: łączenie za pomocą klipsów. Przesuń kratownice za pomocą gwoździ, zszywek i śrub. Połącz za pomocą kołków i gniazd. Drugi sposób jest najczęstszy. Ważne jest, aby wiedzieć, że działa tylko na dokładnie suchym drewnie, mokre drzewa mogą wysychać podczas pracy, co może prowadzić do naruszenia siły docisku. Można tego uniknąć mocując elementy za pomocą śrub, ale ta opcja nieco osłabia kłody i deski.

Decydując się na wykorzystanie elementów metalowych do wykonania więźby dachowej, możesz zlecić taką produkcję. Do pracy używaj ocynkowanych produktów walcowanych. Elementy te są bardzo lekkie, co znacznie upraszcza proces ich użytkowania. Aby samemu wykonać metalowe krokwie, potrzebujesz narożników, kanałów i umiejętności spawalniczych. Dlatego w budynkach prywatnych eksperci nadal zalecają stosowanie elementów drewnianych.

Polecamy uwadze:

Więźby dachowe muszą być wystarczająco bezpieczne i stabilne, aby odpowiednio wytrzymać obciążenia śniegiem i wiatrem, a także ciężar całego dachu. System kratownicy musi być w stanie wytrzymać ciężar opadów atmosferycznych, takich jak pokrycie dachu, izolacja, listwy oraz śnieg i lód. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, więźba dachowa powinna mieć maksymalną wytrzymałość.

Cechy wiązarów dachowych

   • Więźby dachowe muszą być trwałe i wytrzymywać duże obciążenia pionowe i boczne.
   • Wszystkie połączenia są bezpiecznie zamocowane.
   • Lekka waga i wysoka wytrzymałość.
   • Obciążenie konstrukcji nośnej jest minimalne i równomierne.
   • Długotrwałe.

Każda część systemu, jak również połączenia, muszą być sztywne i nie mogą być odkształcane przez siły ścinające lub rozciągające. Przy wyborze rozwiązania konstrukcyjnego należy wziąć pod uwagę następujące parametry: rozpiętość, wielkość obciążenia dachu, rozwiązanie budowlane, kąt nachylenia, wymagania przeciwpożarowe, rodzaj budynku, wymiary budynku.

Rodzaje wiązarów drewnianych

Sklepione drewniane wiązary nie mają dolnych kołnierzy i nie mogą być używane do budowy dachów, które bezpośrednio pokrywają sufit. Ten typ jest często wykorzystywany do budowy hangarów, basenów itp. z podstawami wykonanymi z metalu lub żelbetu. Drewniana więźba dachowa to gotowa konstrukcja drewniana składająca się z części nośnych i krokwi. Konstrukcja ta jest montowana bezpośrednio na fundamencie i może również stanowić górny poziom budynku centrum handlowego. Technologia budowy łuków znalazła szerokie zastosowanie w budowie obiektów sportowych. Obiekty sportowe takie jak sale gimnastyczne, kryte korty, baseny, lodowiska itp. są zbudowane w sposób bezramowy z najwyższym bezpieczeństwem.