Montaż instalacji fotowoltaicznej

Montaż instalacji fotowoltaicznej – czy warto? Fotowoltaika to coś, z czym zapoznaje się coraz więcej osób. Nie jest to zaskakujące – potwierdza świadomość ludzkości co do szybkiego wyczerpywania się paliw kopalnych i konieczności pozyskiwania alternatywnych źródeł energii. Teraz wydaje się, że to idealny moment na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej – tym bardziej, że polski rząd dofinansowuje całe przedsięwzięcie. Czy jednak na pewno warto się na niego zdecydować? Jakie są jego zalety, a jakich wad powinniśmy być świadomi? Postaramy się je wszystkie wyjaśnić w naszym artykule.

Montaż instalacji fotowoltaicznych – krok po kroku

Montaż instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji fotowoltaicznej

Przystępując do montażu instalacji fotowoltaicznej we własnym domu, musimy najpierw określić opłacalność całej inwestycji. Możemy to zrobić sami lub skorzystać z usług firmy montażowej, która zna się na tym co robimy i jest w stanie zaproponować rozwiązanie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Wiedząc, że ten rodzaj instalacji nam się sprawdza, możemy przejść do fazy realizacji.

Tutaj również powinniśmy postawić na wykwalifikowaną firmę http://www.gmstarbud.pl/o_firmie/ – Instalacje fotowoltaiczne to nie tylko panele fotowoltaiczne, ale specjalne przetwornice, które trzeba podpiąć do naszych obecnych instalacji elektrycznych, aby zamienić energię słoneczną na energię użytkową. To dużo pracy i nie chcemy robić tego sami.

System jest gotowy do użytku zaraz po zamontowaniu – warto współpracować z naszym obecnym dostawcą energii, aby nadwyżki wytwarzanego przez nas prądu mogły być gromadzone i wykorzystywane w mniej słonecznych miesiącach. Wbrew temu, co twierdzą niektóre źródła, energii elektrycznej wytwarzanej przez instalacje fotowoltaiczne nie można sprzedawać bezpośrednio sąsiadom czy znajomym. Nie można też na tym zarabiać.

Zalety inwestowania w fotowoltaikę

Istnieje wiele powodów, dla których montaż instalacji fotowoltaicznych jest dziś tak popularny. Główną troską każdego z nas jest perspektywa oszczędności, co często jest powodem zainteresowania całym rozwiązaniem. Więc choć wydamy na tego typu instalację sporo pieniędzy, to z czasem się to zwróci (zwykle to kilkanaście lat), a oszczędności przyniesie dopiero w przyszłości. To jednak nie jedyna zaleta fotowoltaiki. Inne do obejrzenia to:

  • Ekologiczne – promienie słoneczne są „czyste” – nie emitują żadnych zanieczyszczeń i nie są szkodliwe dla człowieka;
  • Kultura pracy – Panele fotowoltaiczne pracują cicho (zwłaszcza w porównaniu z turbinami wiatrowymi) i same w sobie nie wymagają od nas żadnej konserwacji. Są prawie bezbłędne;
  • Estetyka – panele fotowoltaiczne wyglądają nowocześnie i doskonale sprawdzają się w nowoczesnych budynkach;
  • Dowolność montażu – chociaż panele fotowoltaiczne umieszczane są zwykle na dachu (tam, gdzie pochłania najwięcej światła słonecznego), jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy postawić je na ziemi – czy to w ogrodzie, czy na podwórku;
  • Podnosi prestiż domu – Dom z instalacją fotowoltaiczną cieszy się w oczach gości i przechodniów. Co ważne, tego typu instalacja znacznie podnosi jej wartość – nie powinniśmy więc obawiać się montażu paneli fotowoltaicznych, jeśli zamierzamy je sprzedawać w odległej przyszłości. Będą inwestycją, która zwróci się przy sprzedaży domu;
  • Łatwy montaż bez pozwolenia na budowę.

Jakie są wady fotowoltaiki?

Niestety instalacje fotowoltaiczne nie są tak doskonałe, jak się wydaje. Jego najbardziej rażącą wadą jest wysoka cena – i chociaż jest to jednorazowy koszt, dla wielu może być przeszkodą nie do pokonania.

Działanie paneli fotowoltaicznych jest silnie uzależnione od promieni słonecznych – co z kolei jest zupełnie inne w Polsce. Rozwiązanie działa również tylko w ciągu dnia, co zmniejsza jego wydajność o połowę w porównaniu z innymi odnawialnymi źródłami energii. Dodajmy, że lato w Polsce trwa tylko kilka miesięcy i tylko w lecie ilość promieniowania słonecznego jest wystarczająca, aby dać nam wymierne korzyści.

Wnioski

Dziś coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych – szczególnie tych, którzy dopiero budują dom i chcą go oprzeć na instalacji ekologicznej, czerpiącej jak najwięcej energii ze źródeł odnawialnych. Choć Polska nie należy do najbardziej nasłonecznionych krajów na świecie, fotowoltaika nadal odgrywa tam ogromną rolę, generując w cieplejszych miesiącach nadwyżkę energii, która może pokryć całe zapotrzebowanie na energię zimą. Jest to z pewnością jeden z najlepszych momentów na to, jeśli my również chcemy zacząć oszczędzać, jednocześnie przyczyniając się do poprawy stanu naszej planety.

Virtussun fotowoltaika
ul. Lipinowska 27
87-100 Toruń
696 200 000
www.virtussun.pl
GM Starbud fotowoltaika
Składowa 25
27-200 Starachowice
518480305
www.gmstarbud.pl