Wystawienie auta na sprzedaż wymaga od jego posiadacza wiele czasu i umiejętności. Przede wszystkim pojazd powinien być sprawny, mieć aktualny przegląd i ubezpieczenie. Warto, aby dobrze się prezentował przed kupującym, dlatego zadbany lakier oraz dobrze wykadrowane zdjęcia to podstawa. Kolejny etap to prowadzenie negocjacji i spotkania z potencjalnymi nabywcami. Każda z tych czynności powinna być wykonywana z maksymalną uwagą, co kosztuje wiele sił i energii. Dlatego osoby mniej cierpliwe wolą skorzystać z usług pośrednika, jakim jest skup aut. Na czym polega działalność takich miejsc i czy udanie się tam jest opłacalne?
Indywidualne procedury
W Polsce istnieje kilkadziesiąt liczących się firm prowadzących skup aut za gotówkę. Praca takiego miejsca polega na przyjmowaniu ofert kupna, a następnie ocenie możliwości zarobkowych na danym egzemplarzu. W praktyce każdy pośrednik ma swoje wewnętrzne procedury, ustalane na bazie potrzeb i możliwości. Oznacza to, że nie wszystkie auta zostaną odkupione, ponieważ niektóre z propozycji mogą okazać się zupełnie nierentowne. Mimo to, wśród przyjmowanych modeli częstymi przypadkami są samochody powypadkowe, niesprawne i z wadami wizualnymi. Dla pośrednika dysponującego własnym warsztatem, doprowadzenie pojazdu do działania jest często niewielkim kosztem, a niska cena odkupu rekompensuje konieczność poświęcenia czasu na prace warsztatowe.
Mocna konkurencja
Ze względu na mocno rozwiniętą branżę skupów aut, konkurencja pomiędzy poszczególnymi firmami jest bardzo duża. Dla zbywającego samochód nie stanowi problemu rozesłanie maila do kilkunastu takich miejsc. W tym przypadku nie ma sentymentów i wygra ta oferta, która będzie najbardziej atrakcyjna finansowo. Między innymi przez takie działania, rynek pośredników z roku na rok ma coraz większą barierę wejścia i staje się nieopłacalny dla małych biznesów. Aby być konkurencyjnym, trzeba oferować jak najbardziej atrakcyjne stawki. Takie działania pozwalają przyciągać ludzi chętnych na pozbycie się pojazdu, którzy są trzonem całego biznesu. Bez nich skup aut nie miałby sensu i przypominałby bardziej komis niż realną, szybką transakcję pomiędzy dwoma stronami.
Jak przebiega skupowanie aut?
Każdy pośrednik na samym wstępie musi zapewnić sobie dobrą reklamę. Istnieją różne strategie, od prezentowania swojej oferty na dobrze skonstruowanej stronie internetowej, aż po roznoszenie ulotek z hasłem „odkupię twój samochód” i wkładanie ich za wycieraczkę. Reklama ma ogromne znaczenie, bo bez jej udziału firma nie byłaby w stanie dotrzeć do ciekawych egzemplarzy samochodów.
Następnym etapem jest sam skup aut. Po kontakcie z klientem i dokonaniu wstępnej wyceny, na miejsce wysyłana jest osoba mająca sprawdzić wóz oraz podjąć decyzję o jego zakupie. Jeśli pojazd jest uszkodzony, to pośrednik wysyła lawetę. Często klient może oddać swoją maszynę samemu, przyjeżdżając do siedziby przedsiębiorstwa.
Po dokonaniu transakcji auto jest przygotowywane do dalszej odsprzedaży. Najczęściej wiąże się to z jego naprawą, odnowieniem, uzupełnieniem ubytków w lakierze, dokonaniem serwisu olejowego i innych czynnościach technicznych. Jednakże robi tak nie każdy skup aut. Na czym polega przewaga firm zajmujących się dokonaniem gruntownego przeglądu? Oczywiście na samej jakości przedmiotu sprzedaży. Czasem jego cena zasłużenie wędruje nieco ponad średnią sprzedaży, lecz egzemplarz sprawdzony i bez wad zawsze wart jest takich pieniędzy. Odbija się to także w opiniach konsumentów, gdzie zdecydowanie przeważają pozytywne nad negatywnymi.
Za ile można sprzedać auto
Cena odkupu jest różna w zależności od wewnętrznego cennika pośrednika. Większość mniejszych firm nie robi dokładnej selekcji wśród marek i modeli, lecz oferuje kwoty na poziomie 50-75% średniej rynkowej. Renomowany skup aut jest w stanie zaoferować nawet 90%, jeśli pojazd jest w nienagannym stanie i nie jest trudny w sprzedaży.
Opłacalność oddania auta w ten sposób należy postrzegać przez pryzmat kilku czynników. Nieco niższą cenę rekompensuje przede wszystkim szybkość transakcji oraz jej jakość — większość aut jest skupowanych po prostu za gotówkę, od ręki. Ma to niebywałe znaczenie w całym procesie, ponieważ indywidualna sprzedaż potrafi czasem trwać nawet kilkanaście miesięcy. Jest to okres, w którym wciąż trzeba utrzymywać sam samochód, opłacając jego ubezpieczenie, garażując, jeżdżąc do serwisu etc. Każde wystawienie ogłoszenia w internecie to też dodatkowy koszt, a czas spędzony na rozmowach z zainteresowanymi to kolejne utrudnienie, które przemawia za oddaniem auta w ręce profesjonalnej firmy prowadzącej skup aut Gorzów.
Branża samochodowa nie jest łatwą dziedziną, zarówno po stronie nabywców, jak i sprzedawców. Za każdym razem można napotkać trudności techniczne oraz personalne. Indywidualna sprzedaż to również spora inwestycja, która w niektórych przypadkach potrafi przeciągać się miesiącami. Dlatego mechanizmy, jakie prezentuje każdy skup aut zachęcają do skorzystania z oferty. Jednak zanim to nastąpi, warto porównać ich ze sobą chociaż kilka, aby móc otrzymać najlepszą możliwą cenę. Renomowane punkty z pewnością się obronią, proponując korzystną ofertę.