Co pod wykładziny dywanowe?

Co pod wykładziny dywanowe? Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że wykładziny dywanowe cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Jednak ich układanie jest dość problematyczne z różnych względów. Okazuje się bowiem, że kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża, o czym wiele osób zapomina. Czy mata pod wykładzinę dywanową jest konieczna? 

Na co powinniśmy zwracać uwagę przygotowując podłoże pod wykładzinę? Jak przygotować podłoże pod ułożenie wykładziny? Jak postępować, jeśli w przeszłości na podłodze znajdowała się wykładzina? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czy mata pod wykładzinę dywanową jest konieczna?

Wiele osób zastanawia się, co tak właściwie jest niezbędne pod wykładziny, aby całość była odpowiednio skonstruowana. Otóż jednym z rozwiązań jest specjalistyczna mata pod wykładzinę, której głównym zadaniem jest niwelowanie ewentualnych nierówności podłoża. Ma to bezpośredni wpływ na komfort poruszania się po pomieszczeniu. Oprócz tego możemy mieć pewność w zakresie docieplania podłogi, jednocześnie zapewniamy efekt miękkiego podłoża. Mata wyróżnia się również działaniem termoizolacyjnym, jak również dźwiękoizolacyjnym. Nie w sposób nie wspomnieć o skutecznej ochronie podłoża, czego konsekwencją jest dłuższe utrzymywanie atrakcyjnego wyglądu. Warto w tym miejscu mieć świadomość tego, że o tym czy wykładzina będzie wymagać użycia maty decyduje sposób wykończenia podkładu. Z praktycznego punktu widzenia zaleca się stosowanie maty pod wykładzinę dywanową o lateksowym bądź tekstylnym podkładzie. Co godne podkreślenia, wykładziny dywanowe nie wymagają zastosowania dodatkowej maty. Specjaliści zwracają uwagę na jeden istotny aspekt- otóż nie zaleca się stosowania maty pod wykładzinę w sytuacji, gdy mamy do czynienia ogrzewaniem podłogowym. Wiąże się to bezpośrednio z ograniczeniem emisji ciepła z instalacji, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Na co powinniśmy zwracać uwagę przygotowując podłoże pod wykładzinę?

Wykładziny można stosunkowo łatwo ułożyć na wylewkach betonowych, o ile zostały one poprawnie wykonane i zagruntowane. Zanim rozpoczniemy układać wykładzinę, w pierwszej kolejności powinniśmy dokonać sprawdzenia tego, czy podłoże jest odpowiednio do tego przygotowane. Warto też podkreślić, że powierzchnia musi być niemalże idealnie równa, stabilna, wytrzymała, sucha. W zależności od tego, w jaki sposób zostało przygotowane podłoże, żywotność położonej wykładziny będzie różna. W przypadku nierównej powierzchni istnieje duże prawdopodobieństwo odkształceń, przetarć i powstawania dziur- tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć z kilku powodów. Podłoże powinno być zatem właściwie przygotowane. Więcej informacji w tym zakresie znaleźć można w dalszej części wpisu. 

Jak przygotować podłogę pod ułożenie wykładziny?

Co pod wykładziny dywanowe?
Co pod wykładziny dywanowe?

Zanim rozpoczniemy przygotowania podłoża, w pierwszej kolejności powinniśmy zająć się likwidacją wcześniej wskazanych elementów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na żywotność wybranej wykładziny. Przede wszystkim sprawdźmy, czy podłoże jest odpowiednio równe, jednocześnie nie posiada dylatacji, szczelin i uszkodzeń. W sytuacji, kiedy zauważymy tego typu elementy, wówczas niezbędne będzie ich zlikwidowanie, usunięcie zgrubień. Pamiętajmy też o tym, by szczeliny wypełnić za pośrednictwem żywicy naprawczej, a całość należy odpowiednio wyrównać. W dalszej kolejności podłoże jest gruntowane i szpachlowane. W zależności od tego, w jakim stanie jest podłoże, niezbędne będzie zagruntowanie całej powierzchni, ewentualnie tylko wybranych elementów. To wszystko sprawia, że możliwe jest dodatkowe wzmocnienie konstrukcji, wyrównanie chłonności, a także zagwarantowanie optymalnej przyczepności. Po tym, jak zagruntujemy podłogę należy poczekać, aż powierzchnia dokładnie wyschnie. Poziom wilgotności nie powinien bowiem przekraczać wartości 2%. Jeżeli poziom ten zostanie przekroczony, to niezbędne będzie wstrzymanie się z montażem tak długo, aż uda się doprowadzić wylewkę do odpowiedniego poziomu wilgotności. 

Polecamy:

Jak postępować, jeśli w przeszłości na podłodze znajdowała się wykładzina?

Niekiedy zdarza się, że na podłodze mieliśmy już wykładzinę, jednocześnie chcielibyśmy ją zastąpić na nową. Pamiętajmy o tym, że w takich sytuacjach obowiązują identyczne wymagania w zakresie przygotowania podłoża. Stara wykładzina powinna być zdjęta z podłogi razem z pozostałościami po montażowej chemii. Sprawdźmy dokładnie, czy podłoże nie wymaga też dalszych działań. Nasze zadanie będzie tym trudniejsze, im lepiej było przygotowane podłoże przez poprzednią ekipę. Wiąże się to z tym, że będzie na niej nieco więcej pozostałości po chemii montażowej. Niestety bez profesjonalnych urządzeń i narzędzi usunięcie będzie bardzo problematyczne, a niekiedy niemożliwe. W takich sytuacjach warto poważnie zastanowić się nad tym, aby skorzystać z pomocy prawdziwych specjalistów. Jeśli bowiem proces montażu nie będzie odpowiedni, wówczas efekt końcowy będzie krótkotrwały.