Zapewnienie prawidłowej klimatyzacji dla domu, wiąże się z zakupem, odpowiedniego klimatyzatora, dlatego należy uwzględnić wielkość pomieszczenia i poznać jego charakterystykę (pomieszczenia położone po słonecznej stronie domu będą wymagały mocniejszego systemu chłodzenia). W zależności od tego dobierana jest również moc klimatyzatora. Istnieje nieformalna zasada, zgodnie, z którą 100 W mocy klimatyzatora powinno przypadać na jeden metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Na przykład klimatyzator o mocy chłodniczej 2-2,5 kW poradzi sobie z utrzymaniem komfortowej temperatury w pomieszczeniu o powierzchni do 20 metrów kwadratowych (oczywiście pod warunkiem, że nie ma tam dodatkowych źródeł ciepła).

Jakie cechy powinna posiadać klimatyzacja dla domu?

Klimatyzacja w biurzeDość ważnym parametrem jest poziom hałasu klimatyzatora. Zwłaszcza, jeśli planowana jest instalacja klimatyzatora w salonie lub sypialni. Klimatyzator monoblokowy lub przenośny będzie generował więcej hałasu niż system dzielony, ponieważ w tym przypadku sprężarka znajduje się w pomieszczeniu, natomiast w systemie podzielonym jest umieszczona w jednostce zewnętrznej. Dodatkowy hałas w tym przypadku jest wytwarzany przez system nadmuchu klimatyzatora. Maksymalny poziom hałasu klimatyzatora, podobnie jak moc, jest podany w instrukcjach https://www.arctic-klimat.pl/klimatyzacja-mieszkania. Jednak może być generowany przez niepożądane wibracje, a w szczególności przenoszony po podłodze (zwłaszcza w przypadku nieprawidłowego montażu). Ogólnie rzecz biorąc, planując taką klimatyzację dla domu, warto zapoznać się z recenzjami użytkowników: duża liczba skarg dotyczących hałasu niektórych modeli sprawia, że wiele osób zaczyna się zastanawiać nad celowością ich zakupu.

Kontrola nad ustawieniem optymalnej temperatury w klimatyzacji dla domu

rekuperacja Warszawa BielanyNajłatwiejszym sposobem sterowania klimatyzatorem jest panel mechaniczny, który umożliwia aktywację jednego z trybów. Na przykład wentylator + zimno mocne / wentylator + zimno słabe / wentylator silny / wentylator słaby. Oczywiste jest, że za pomocą takiego panelu sterowania nie będzie łatwo ustawić najbardziej komfortową temperaturę w pomieszczeniu. A zatem warto poważnie pomyśleć przed zakupem klimatyzatora z tak prymitywnym sterowaniem. Zdecydowana większość modeli urządzeń klimatyzacji dla domu umożliwia bardziej precyzyjne ustawienia, w tym: temperatury, czasu, kilku trybów mocy itp. Niemal wszystkie wysokiej, jakości modele wyposażone są w pilota. W tym przypadku nie warto oszczędzać: lepiej kupić urządzenie, które pozwala jak najdokładniej ustawić pożądany tryb, niż eksperymentować z klimatyzatorami, które mogą działać tylko w kilku trybach, co może nie być odpowiednie do warunków klimatycznych pomieszczenia. Obecność wyświetlacza na jednostce wewnętrznej klimatyzatora pozwala na zapoznanie się z aktualnymi informacjami o temperaturze, wilgotności, wybranym trybie itp. Często zdarza się, że wyświetlacz znajduje się również na pilocie i jest to niewątpliwie bardzo wygodne w przypadku klimatyzacji dla domu.

Przy wyborze klimatyzacji dla domu ważny jest poziom zużycia energii elektrycznej

Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń gospodarstwa domowego, klimatyzatory mają klasy efektywności energetycznej. Obliczenie tych klas zużycia energii odbywa się poprzez porównanie określonego standardowego zużycia energii z rzeczywistym, co pozwala dość dokładnie przypisać urządzenie do jednej lub drugiej klasy, a tym samym wyraźnie pokazać kupującemu, które urządzenie zaoszczędzi na energii elektrycznej, a które będzie bardziej energochłonne. Wybierając klimatyzację dla domu, trzeba pamiętać, że wydajność klimatyzatorów może być bardzo duża, nie można, więc lekceważyć klasy efektywności energetycznej: przy regularnym użytkowaniu przez kilka lat bardziej wydajne urządzenie może zaoszczędzić sporo pieniędzy https://www.arctic-klimat.pl/pompy-ciepla. Najbardziej energooszczędną klasą jest obecnie klasa A +++, która jednak nie jest zbyt powszechna, a same urządzenia o tej klasie efektywności energetycznej będą kosztować znacznie więcej niż ich mniej ekonomiczne odpowiedniki. Należy również pamiętać, że monobloki i mobilne klimatyzatory prawie zawsze będą mniej wydajne niż systemy dzielone.

Polecamy uwadze:

Czy w klimatyzacji dla domu urządzenia powinny posiadać dodatkowe funkcje?

  • KLIMATYZACJA W MIESZKANIU I W SKLEPIE – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?Czujnik ruchu pozwala na automatyczne przełączenie urządzenia w tryb energooszczędny, gdy w pomieszczeniu nie ma ruchu – np., gdy nikogo nie ma w domu lub w nocy, gdy wszyscy śpią. Ta funkcja pomoże uniknąć hipotermii lub przegrzania, a także można zaoszczędzić na rachunkach.
  • Tryb nocny. Po włączeniu tego trybu klimatyzator ustawia minimalną prędkość wentylatora (w celu redukcji hałasu) i stopniowo zmniejsza (podczas pracy w celu chłodzenia) lub zwiększa (podczas pracy w celu grzania) temperaturę o 2-3 stopnie na kilka godzin.
  • Tryb osuszania powietrza. Jest to dodatkowy tryb pracy, w którym nadmiar wilgoci jest usuwany z powietrza. Może być przydatny przy dużej wilgotności (np. deszczowa pogoda).
  • Dopływ świeżego powietrza i nawilżanie powietrza. W klimatyzatorach o takiej funkcjonalności jednostka zewnętrzna urządzenia pobiera powietrze z zewnątrz, oczyszcza je i gromadzi wilgoć, a następnie dostarcza do domu świeże powietrze w wymaganej objętości. Dodatkowo powietrze jest nawilżane do najbardziej komfortowego poziomu wilgotności 40% -60%.