Korzyści z budowy domu z bali

Pod pojęciem domy z bali drewnianych https://domyhbe.pl/pl skrywa się bardzo wiele zagadnień, które wbrew pozorom nie są czasem nawet do siebie podobne. Przyjęło się, aby na domy tworzone z materiału drewnianego mawiać dom z bali, jednak dom domowi nierówny. Przede wszystkim duże znaczenie ma tutaj kształt bali wykorzystywanych do budowy domu, oraz sposób ich łączenia. Istnieje wiele czynników, które powinny być brane pod uwagę kiedy chcemy używać tego określenia, gdyż same dwa słowa nie mówią tak naprawdę niczego konkretnego.

Rodzaje bali do budowy domów

W budynkach drewnianych tego typu wyróżnia się różne kształty bali i  tak:

  • bale pełne – są to okrągłe pełne kawałki drewna o zaokrągleniu z obu stron, co oznacza, że zarówno dom posiada wypukłości z zewnątrz jak i wewnątrz.
  • bale klejone, jest to rodzaj bali stworzonej z kilku elementów drewna o zaokrągleniu tylko z jednej strony
  • bale prostokątne lub prostokątne ścięte na krawędziach przypominają wyglądem prostopadłościany. Pozwalają one na uzyskanie nietypowego wykończenia domu z bali.

Oprócz kształtów różni je także konieczność ocieplania. Jeśli chcemy postawić dom z bali całoroczny, musi on spełniać pewne wymogi termiczne, które nie są często spełnianie przez bale klejone lub połowiczne. W takim przypadku nie trzeba jednak koniecznie korzystać z bali pełnych, można je tylko docieplić warstwa zewnętrznej izolacji, jednak ta metoda znacznie zmniejsza walory estetyczne domów z bali. Inaczej się ma to w przypadku kiedy domy z bali służą tylko i wyłącznie rekreacyjnie w okresie letnim, w takim przypadku nie ma żadnych ograniczeń i obostrzeń jeśli chodzi o zastosowanie kształtu budulca.

Sprawdź również:

Metody budowy domów z bali

Spośród wielu metod wyróżnia się kilka najbardziej popularnych i wiodących technologii wykorzystywanych przy budowie domów z bali:

  • wykonanie ścian z bali pełnych – w tego rodzaju technologii stosuje się cienkie bale o grubości około 25 centymetrów i ociepla się je najczęściej za pomocą wełny mineralnej, tak aby spełniały one warunki termiczne dla domów mieszkalnych. Poszczególne warstwy dzielą się na bale, warstwę izolacyjną foliową, warstwę izolacyjna strukturalna(np. wełna mineralna), deska lub płyta kartonowo gipsowa
  • wykonanie ścian z bali warstwowych- domy z bali wykonane w tej technologii są zbudowane z budulca posiadającego na zewnątrz bal, a wewnątrz materiał termoizolacyjny, ich wykończenie jest dowolne, mogą być one płaskie, półokrągłe lub okrągłe.
  • ściany wykonane z bali klejonych – tak samo jak w poprzednich technologiach wymagają one ocieplenia, są wykonywane z drewna łączonego co najmniej w jednym miejscu.

Najczęściej ściany domów z bali powstają poprzez zastosowanie konstrukcji wieńcowej, co oznacza że ściany powstają z bali połączonych i układanych poziomo warstwowo, a na rogach ścian są one łączone na wpust lub za pomocą zębów. Mogą one posiadać dodatkowo wystające elementy, które będą stanowić dodatkową ozdobę domu z bali w trakcie jego użytkowania. Bale w poziomie, kiedy układa się je jeden na drugim są najczęściej łączone za pomocą kołków lub kotew, szczeliny między balami są najczęściej wypełniane poprzez materiały izolacyjne takie jak pianki czy wełna mineralna.

domy-z-drewna-klejonego-cenyNowoczesne technologie pozwalają także na zastosowanie w trakcie budowy domu z bali połączenia desek z wypełnieniem piankowym zapewniającym izolację. Cały fenomen tego rozwiązania polega na tym, że nie trzeba go dodatkowo ocieplać. Bale w tym rozwiązaniu powstają z dwóch desek wypełnionych wewnątrz pianką. Są one mocowane jedna na drugiej. Wedle upodobań mogą mieć one przeróżne kształty od płaskiego po wypukły, a nawet okrągły. Oszczędzają one czas w trakcie tworzenia konstrukcji oraz zapewniają dobrą termoizolację

Domy z bali – idealne miejsce dla rodziny

Domy z bali dają przeróżne możliwości wykończeniowe i aranżacyjne, jedynym ograniczeniem przy ich budowie jest wyobraźnia projektanta, oraz firmy realizującej projekt. Obecnie można spotkać się z szeroka gama gotowych projektów, w których można swobodnie przejrzeć wykonanie domów z bali z zastosowaniem poszczególnych kształtów w trakcie budowy domu, a także technologii. Domy z bali są niestety niedoceniane w naszym kraju poprzez wciąż mylne skojarzenie ich z domkami letniskowymi. jednak właściwie zastosowane technologie i zabezpieczenia sprawiają, że domy z bali stają się pełnoprawnymi domami całorocznymi dla całych rodzin. Szybka możliwość budowy tego typu konstrukcji to doskonałe rozwiązanie dla młodych rodzin z dziećmi, które marzą o własnych czterech ścianach. Co najważniejsze w wielu przypadkach budowa domu z bali jest o wiele tańsza niż zakup mieszkania trzy lub nawet dwu pokojowego w większości miast w Polsce. Dlatego chcąc rozpocząć budowę warto rozważyć tą opcję, która pozwala cieszyć się zaoszczędzonymi pieniędzmi oraz niepowtarzalnym klimatem jaki wytwarza się w drewnianych domach z bali. Te ekologiczne i wbrew pozorom nowoczesne rozwiązanie znajduje coraz więcej zwolenników w całym kraju i nie tylko. Dla osób chcących postawić domek na działce tanim kosztem wybór domu z bali będzie strzałem w dziesiątkę. Niski koszt budowy oraz krótki czas powstawania to coś co jest nieocenionym atutem tego rodzaju konstrukcji.