Magazyny energii

W jaki sposób działają magazyny energii? Fotowoltaika w Polsce cieszy się ogromną popularnością. W związku z tym coraz powszechniejsze stają się magazyny energii, które gwarantują samowystarczalność energetyczną, jak również satysfakcjonującą oszczędność pieniędzy. Jak działają magazyny energii, które są przeznaczone do instalacji fotowoltaicznej? Ile może nas kosztować magazyn energii do fotowoltaiki? W jaki sposób dokonać wyboru odpowiedniego akumulatora energii? Dlaczego warto posiadać magazyn energii? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jak działają magazyny energii, które są przeznaczone do instalacji fotowoltaicznej?

Magazyny energii to dość charakterystyczne urządzenia, których cechą charakterystyczną jest to, że mogą z powodzeniem gromadzić wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczną energię. Może ona być wykorzystana w dowolnym momencie, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Jak można się domyśleć, w cieplejszym półroczu fotowoltaika wytwarza nadwyżki energii, natomiast instalacja bez magazynów podłączona jest do sieci energetycznej, na podstawie umowy prosumenckiej. Jeśli chodzi o nadprodukcję, to wędruje ona do zakładu energetycznego- przechowuje on energię za nas. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że możliwe jest jej odebranie, jednakże mamy na to rok czasu. Dodatkowo nie odzyskamy pełnej ilości, bowiem w przypadku fotowoltaiki poniżej 10 kWp otrzymamy 80% przekazanej energii elektrycznej, natomiast powyżej 10 kWp- 70% energii elektrycznej. Magazyny energii eliminują jednak ten problem, w konsekwencji możemy korzystać w 100% z prądu, który został wyprodukowany wcześniej. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że tytułowe rozwiązanie jest bardzo podobne do akumulatorów energii elektrycznej. Jest oczywiście jedna, zasadnicza różnica- w tym przypadku są one ładowane za pośrednictwem prądu wyprodukowanego przez fotowoltaiczne moduły. Jak można się domyśleć, magazyny przechowują energię w formie chemicznej substancji. Jeśli jesteśmy zainteresowani skorzystaniem z takiej rezerwy, wówczas jest ona ponownie zamieniana na energię elektryczną. 

Ile może nas kosztować magazyn energii do fotowoltaiki?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że magazyny energii mogą kosztować różnorodnie, w zależności od podstawowych czynników. Jednym z kluczowych aspektów jest moc baterii. Nie jest niczym zaskakującym, że mocniejsze jednostki, które są przeznaczone do większych instalacji, będą droższe. Niemniej istotny jest sposób podłączania, a także montażu akumulatora. Co ciekawe, na ostateczną cenę wpływ może mieć również kolor magazynu, wygląd. Każdorazowo cena zależna jest od wybranego przez nas producenta. Nie w każdym przypadku droższe modele, które pochodzą od znanej marki, są lepsze od tańszych odpowiedników, cieszących się mniejszą popularnością. Na dzień dzisiejszy ogromną popularnością cieszą się takie firmy, jak LG, Fronius, Samsung, Tesla, Sonnen, Kostal. W ostatnich latach obniżce uległy ceny magazynów energii. Jeśli jesteśmy zainteresowani w tego typu inwestycją, to musimy mieć na uwadze, że konieczne będzie zapłacenie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, co z pewnością nie jest satysfakcjonujące. Domowa instalacja nie wymaga potężnej jednostki, dlatego nie ma konieczności wydawania ogromnych kwot.

W jaki sposób dokonać wyboru odpowiedniego akumulatora energii?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób dokonać wyboru tytułowego komponentu. Otóż magazyny energii powinny mieć odpowiednią moc. Do domowego zastosowania w zupełności wystarczające powinny się okazać komponenty od 3 kW do nawet 10 kW. Niemniej istotna jest pojemność. Miejmy świadomość tego, że bardziej pojemne akumulatory to gwarancja większej liczby cykli ładowania. Nie zapominajmy o miejscu montażu. Każdy z magazynów powinien spełniać różnorodne wymagania, które związane są z instalacją. Konsumenci zwracają uwagę też na gwarancję. Minimalny okres gwarancyjny powinien przekroczyć okres 10 lat. Często jednak oznacza to, że konieczny jest montaż i serwisowanie przez instalatora, który posiada odpowiednie certyfikaty. Magazyny energii składają się z różnorodnych komponentów. Dodatkowo wykorzystywane są różnorodne rozwiązania technologiczne, co także warto mieć na uwadze.

Dlaczego warto posiadać magazyn energii?

Jak już wspominaliśmy w poprzednich akapitach, magazyny energii cieszą się coraz większą popularnością. Są one w stanie uchronić nas przed przerwami w dostawie prądu, ale również przed anomaliami pogodowymi, a także przed awariami sieci energetycznej. W sytuacji, gdy gromadzimy nadwyżki prądu we własnym zakresie, to nie ma konieczności wysyłania ich do energetycznego zakładu. Należy podkreślić, że nie musimy oddawać sprzedawcy 20% lub 30% wartości produkcji, co z pewnością jest świetnym rozwiązaniem. Ceny magazynów energii spadają, w konsekwencji z powodzeniem fotowoltaika może konkurować z kosztami prądu z sieci.