Zastosowanie i zalety konstrukcji stalowych

Rynek budowlany cały czas się rozwija. Idąc z duchem czasu przedsiębiorcy szukają coraz to nowych i lepszych rozwiązań w zakresie stawiania budynków i hal produkcyjnych. Standardowe konstrukcje drewniane i murowane są powoli zastępowane lekkimi, ale jednocześnie trwałymi i wytrzymałymi częściami wykonanymi ze stali. Konstrukcje stalowe mają nieograniczone możliwości projektowe i mogą być zastosowane na każdym terenie. Jakie jeszcze są ich zalety i kiedy warto z nich skorzystać?

Czym jest konstrukcja stalowa?

Stal jest surowcem, który słynie ze swojej niesamowitej wytrzymałości. Wykorzystywana była już od dawna w przedmiotach codziennego użytku, dziś przejmuje rynek budowniczy. Istnieje nawet stalowy stop, którego trwałość i twardość porównywana jest do właściwości tytanu. Jest również ekologiczna, gdyż podlega recyklingowi, a także zabezpiecza budynki przed pożarami, w porównaniu z konstrukcjami drewnianymi. Same konstrukcje stalowe składają się z dwóch rodzajów profili: gorącowalcowanych oraz zimnogiętych. Ich częściami są słupy i dźwigary, a także rygle. Każda konstrukcja zabezpieczona jest przed korozją, co sprawia, że może być ona wykorzystywana w każdym klimacie, niezależnie od warunków atmosferycznych. Ponadto gwarantuje to trwałość budowli przez długie lata.

Gdzie wykorzystuje się konstrukcje stalowe?

Najczęstszymi miejscami, w których zastosowanie znajdują konstrukcje stalowe, są obiekty budowlane, jak np. magazyny, a także ich części, które powinny być wykonane ze stali. W szczególności wykorzystuje się je w przemyśle, istnieją jednak sytuacje, gdzie taka forma może przydać się w budynkach mieszkalnych. Są to wszelkiego rodzaju budowle małogabarytowe, jak np. kominy, schody czy balustrady. Głównym zastosowaniem konstrukcji stalowych są obiekty użyteczności publicznej oraz sklepy. Z powodzeniem sprawdzą się w halach produkcyjnych i przemysłowych, zapewniając jednocześnie trwałość i lekkość konstrukcji. Dodatkowo stawia się przy ich pomocy magazyny, chłodnie, a także sortownie i hurtownie. To idealny sposób na szybkie, skuteczne i bezpieczne postawienie supermarketu oraz zwykłego dużego sklepu. Stosuje się je również w przypadku myjni samochodowych, salonów, hangarów lotniskowych oraz wszelkiego rodzaju obiektach sportowych, np. stadionach. Konstrukcje stalowe pełnią ważną rolę także w mniejszych budowlach. Kominy, kontenery oraz odboje to jedne z wielu zastosowań. Można z nich skonstruować drzwi przemysłowe oraz elementy zewnętrzne otoczenia, jak pomosty, barierki, a nawet schody i balustrady. Niektóre firmy zajmują się także produkcją mebli stalowych, które zachwycają prostotą, wytrzymałością i oryginalnością formy. 

Rodzaje konstrukcji stalowych

Wyróżnia się kilka form konstrukcji stalowych. Konstrukcje szkieletowo-prętowo-ciągowe idealnie nadają się do dużych obiektów, takich jak hale magazynowe czy lotnicze hangary. Wykorzystuje się je także w przypadku mostów oraz dachów o dużej powierzchni. Kolejnym rodzajem są konstrukcje szkieletowo-prętowe. Forma kratowa lub pełnościenna sprawdza się w przypadku hal oraz wspomagania konstrukcji dachowych, dzięki funkcji pełnienia szkieletu wewnętrznego. Można je także wykorzystać do innych elementów przemysłowych – estakad czy konstrukcji wsporczych. Ostatnim rodzajem są konstrukcje powierzchniowe, które przydają się przy tworzeniu zbiorników.

Zalety konstrukcji stalowych

Warto wspomnieć, że konstrukcje stalowe dzielą się na budowle stałe oraz tymczasowe. Niezależnie jednak od typu takiej konstrukcji są one niezwykle trwałe, bezpieczne i odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak śnieg czy deszcz. Na plac budowy przywozi się gotowe pojedyncze elementy, które następnie należy połączyć w jedną spójną całość. Dzięki temu każdy budynek może się wyróżniać i zostać skonstruowany we własnej, unikatowej formie. Możemy dostosować go do indywidualnych wymagań firmowych oraz preferencji właściciela. Dodatkowo stal wyróżnia się nietypową elastycznością, konstrukcje można bardzo szybko postawić (od kilku do kilkunastu dni) oraz cechują się znacznie niższymi kosztami niż popularne konstrukcje betonowe oraz drewniane. Takie konstrukcje wyglądają niezwykle estetycznie, a mając nieograniczone możliwości łączenia, powodują, że można z nich zbudować ogromną magazynową halę bez stawiania podpór wewnętrznych. Stal doskonale poddaje się obróbce, nie ma problemu z jej przecięciem, zgięciem, spawaniem oraz mocowaniem poszczególnych elementów. Konstrukcje stalowe to bardzo popularne rozwiązanie. Pomagają przedsiębiorcom w szybki i bezpieczny sposób realizować konkretną inwestycję. Są relatywnie tanie i bardzo bezpieczne. Ponadto cechują się wysoką wytrzymałością i odpornością na korozję. Warto skorzystać z takiego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, aby przy wyborze firmy zajmującej się tego typu usługami, kierować się jej doświadczeniem na rynku i profesjonalizmem. Źle postawione konstrukcje mogą stanowić niebezpieczeństwo dla użytkowników. Dlatego dobrze zapoznać się, czy realizacje usług objęte są wszystkimi koniecznymi zezwoleniami oraz certyfikatami.