Jak otworzyć myjnię samochodową krok po kroku?

Jak otworzyć myjnię samochodową krok po kroku? Teoretycznie masz wszystko, by otworzyć swoją bezdotykową myjnię samochodową? Obawiasz się jednak, że formalności mogą Cię przerosnąć? W takim razie tym bardziej zapraszamy do przeczytania dzisiejszego artykułu. Dowiedz się z niego więcej m.in. na temat finansów. Poznaj najważniejsze fakty dotyczące wyboru lokalizacji. Sprawdź też, jakie formalności należy załatwić, aby bezdotykowa myjnia samochodowa rzeczywiście mogła być otworzona zgodnie z przepisami.

Ile pieniędzy trzeba mieć na start?

Od tego trzeba w ogóle rozpocząć. Na pewno bezdotykowa myjnia samochodowa to może być bardzo fajny, dochodowy biznes. Jest on polecany m.in. dlatego że można tutaj czerpać przychody pasywne. Bez większego trudu w kolejnych miesiącach (kiedy wszystko zostanie już założone itp.). Statystyki pokazują, że coraz więcej osób korzysta z takich miejsc. Nic dziwnego, że bezdotykowa myjnia samochodowa staje się coraz popularniejszym pomysłem na własny biznes. Należy zaznaczyć, że wiele osób chce go otworzyć. Jak dużo funduszy trzeba mieć zaś przygotowane na start? To zależy od wielu czynników. Zasadniczo przyjmuje się, że koszt otwarcia jednego stanowiska to około 200 000 PLN. Jeśli zdecydujesz się na więcej opcji, to oczywiście skala wydatków wzrośnie. Przy czterech stanowiskach trzeba być przygotowanym na wydatki rzędu już nawet 700 000 PLN. Oczywiście, są pewne sposoby, by koszty początkowe (po stronie osób zainteresowanych tym biznesem) były zredukowane. Inwestorzy mogą np. skorzystać z rozmaitych dofinansowań. Chodzi tutaj m.in. o środki z Unii Europejskiej, czy Urzędu Pracy. Dzięki temu finalne wydatki są nieco mniejsze. Z tego tytułu można zaś otrzymać około kilkadziesiąt tysięcy PLN. W razie czego nie musisz tutaj do końca działać samodzielnie. Niektórzy decydują się bowiem na model franczyzowy. Ma on swoje plusy i minusy. Po stronie zalet bez wątpienia warto zapisać m.in. niskie koszty początkowe. Dodatkowo nie musisz przejmować się kwestiami marketingowymi itp. Wszak tutaj działa się pod szyldem znanej marki. Po stronie minusów są na pewno o wiele niższe zyski (musisz przecież dzielić się z franczyzodawcą). Nie masz też pełnej samodzielności w kontekście podejmowanych decyzji. W końcu wszystkie ważne sprawy muszą być konsultowane z Twoimi szefami.

Dlaczego lokalizacja ma tak duże znaczenie?

Jak otworzyć myjnię samochodową krok po kroku?
Jak otworzyć myjnię samochodową krok po kroku?

Masz w tym momencie odpowiednio dużo środków finansowych? A może np. załatwiasz kredyt na otworzenie bezdotykowej myjni samochodowej? W takim razie czas na wybór odpowiedniej lokalizacji. Ta sprawa ma zaś kolosalne znaczenie. Najlepiej byłoby już teraz posiadać działkę w fajnym miejscu. Dzięki temu możesz potem liczyć na spore zainteresowanie Twoimi usługami, co oczywiście przekłada się na zarabiane pieniądze. A może czegoś dopiero szukasz? Rozglądasz się za miejscami godnymi Twojej uwagi? Czym generalnie powinna cechować się dogodna lokalizacja? Na pewno duże znaczenie ma samo położenie. Im bardziej atrakcyjna okolica, tym lepiej. Rekomenduje się, by bezdotykowa myjnia samochodowa została otworzona np. obok stacji benzynowej, warsztatu, czy sklepu motoryzacyjnego itp. W końcu wtedy są większe szanse, że Twój biznes „wypali” w praktyce. W dzisiejszych czasach Klienci lubią oszczędzać czas i załatwiać kilka spraw za jednym zamachem. Dodatkowo działka powinna mieć dostęp do mediów. Spore znaczenie mają także gabaryty. Warto zdecydować się na taką powierzchnię, która będzie adekwatna do Twoich planów. Im więcej stanowisk chcesz otworzyć, tym działka powinna być pokaźniejszych rozmiarów itd. Średnio przyjmuje się, że na dwa stanowiska (wraz z dojazdami) potrzeba około 500 m². Jeśli jesteś właścicielem działki, to masz tutaj pełen komfort. Można także zdecydować się np. na dzierżawę. Warto, by okres najmu był możliwie jak najdłuższy. Wtedy nie trzeba martwić się, że np. za rok będziesz musiał zamykać biznes. Jak masz odpowiednie możliwości finansowe, to warto kupić działkę na własność. Zaoszczędzisz sobie w przyszłości rozmaitych komplikacji. Co jeszcze jest ważne? Uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Warto zatem wybrać się np. do pobliskich urzędów, aby dowiedzieć się, co w Twojej sytuacji będzie konkretnie wymagane. Należy zaopatrzyć się m.in. w projekty architektoniczno-budowlane, plan zagospodarowania przestrzennego, pozwolenie na budowę myjni bezdotykowej, czy dokumenty dotyczące podłączenia wody, prądu, gazu itp.

Zobacz koniecznie:

Zakup niezbędnych sprzętów oraz akcesoriów

Udało Ci się załatwić te formalności? Masz działkę i podłączone media itp.? Ważny jest też zakup odpowiednich sprzętów oraz akcesoriów. Warto kooperować z takimi firmami, które są doświadczone i posiadają bardzo dobre opinie. Sprawdź przed nawiązaniem współpracy paletę oferowanych usług oraz warunki finansowe. Nie obawiaj się negocjować. Zawsze to szansa na to, by maszyny oraz akcesoria (niezbędne do otworzenia biznesu) zostały kupione nieco taniej. Ostatnim krokiem jest odbiór myjni. Pamiętaj, że z kompletem protokołów i dokumentów należy zgłosić się do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jeśli wszystko będzie załatwione od A do Z, to Twoja myjnia samochodowa może już zacząć “przyjmować” pierwszych Klientów.