Krótki poradnik, jak uszyć worek plecak dla dziecka

Produkty typu hand made zyskują coraz większą popularność wśród mam i ich pociech. Po pierwsze są ekologiczne, a po drugie mają indywidualne cechy. Dzięki temu można je dopasować do własnego gustu. Od kilku sezonów obserwujemy wzrost zainteresowania własnoręcznie wykonanymi plecakami dla dzieci. To oczywiście nie są ciężkie tornistry, lecz ultra lekkie worki z parą sznurków zamiast szelek. W ten sposób dziecko otrzymuje bardzo poręczny worek na wszelkie niezbędne przedmioty szkolne. Worek plecak ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość własnoręcznego uszycia takiego plecaka worka https://ho-lo.pl/plecaki/. Czy mogą go wykonać tylko i wyłącznie mamy krawcowe? Tak naprawdę praktyczny worek plecak może uszyć dosłownie każda mama dla swojego dziecka. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, a nawet maszyny

Czy można uszyć ręcznie worek, który zastąpi dziecku plecak?

Najłatwiejszym sposobem, by sprawić swojemu dziecku niebanalny prezent do szkoły jest uszycie plecaka. Szczególnie przedszkolaki i pierwszoklasiści ucieszą się z takiego upominku od mamy. Worek plecak ma standardowe wymiary pozwalające na szybkie znalezienie wykroju w internecie. Na stronach poświęconych tematyce robótek ręcznych (przedmiotów wykonanych techniką hand made) jest wiele praktycznych wskazówek. Najważniejsze tak naprawdę jest znalezienie ładnego i solidnego materiału. Jeśli mama chce sama uszyć worek plecak dla swojej pociechy, powinna zacząć od doboru materiałów. 

plecak
plecak

Jaki materiał jest najlepszy na plecak w kształcie worka?

Najlepszy materiał, który zapewni długie użytkowanie plecaka worka, to tkanina wodoodporna i syntetyczna. Warto pamiętać, że taki plecak używany jest przez cały rok, także podczas wycieczek szkolnych. Tkanina na plecak worek powinna być nie tylko atrakcyjna wizualnie, lecz także solidna, łatwa w praniu i czyszczeniu. Do własnoręcznego wykonania worka przydatne będą przynajmniej dwa kawałki materiału. Jeden może posłużyć jako prostokątny spód. Do tego celu idealne są materiały skóropodobne lub inne wodoodporne. Górna, zasadnicza część może być kolorowa. Ciekawe, dziecięce wzory sprawią, że worek będzie wyglądał jak ze sklepu. Dodatkowo oczywiście potrzebne będą nici, igła (odpowiednio gruba do materiału na spód i cieńsza do górnej części). Jako uszy idealnie pasują sznurki plecione. To one odpowiadają za charakterystyczny wygląd plecaka worka.

Własnoręczne szycie plecaczka dla dziecka

Mamy, które szyją na maszynie będą miały ułatwione zadanie. Mechaniczne szycie worka plecaka to poziom na prawdę podstawowy. Natomiast panie, które rozpoczynają przygodę krawiecką mogą potrzebować więcej czasu. Na początek warto wytłumaczyć, od czego zacząć. Worek plecak można uszyć łącząc ze sobą kolejne kawałki materiałów. Jest jedna zasada. Należy zacząć od strony wewnętrznej. Najpierw szyjemy złożone ze sobą kawałki materiału, a na koniec wywijamy całość na wierzch.  

Uniwersalny worek szkolny od przedszkolaka do nastolatka

Prostota jest kluczem do sukcesu plecaka worka. Można go zobaczyć na szkolnych korytarzach, w przedszkolnych szatniach oraz na sklepowych witrynach. To oczywiście nie koniec kariery tego prostego przedmiotu spod znaku hand made. Dlaczego worek zastępujący plecak stał się tak popularny wśród dzieci, młodzieży i dorosłych? Odpowiedź jest prosta i brzmi: prostota oraz klasyka. Przede wszystkim swą popularność worek zawdzięcza prostemu krojowi i szybkiemu wykonaniu. Jak uszyć worek plecak dla dziecka? Jest na to kilka sposobów. Można skorzystać z gotowego wykroju, np. pobrać z internetu. Można też posłużyć się gotowym wzorem. Każde dziecko ma w domu taki worek, który służy chociażby do noszenia zmiennego obuwia. Także na lekcje wychowania fizycznego dzieci od zawsze noszą worek. Jednak worek, który zastępuje plecak zamiast jednego sznurka ma dwa. To właśnie bawełniane, plecione, solidne sznurki zastępują szelki. Czym jeszcze różni się zwykły worek od plecaka worka? To oczywiście wynika z funkcji. Plecak worek własnoręcznie uszyty może zastępować torbę, worek na buty, a także przydaje się w czasie wyjazdów i szkolnych wycieczek.

Plecak typu worek: szycie krok po kroku

 

Do uszycia plecaka typu worek potrzebujemy dwóch prostokątnych kawałków materiału. Mogą mieć identyczny kolor lub różnić się. Popularne są połączenia wzorzystego zewnętrznego i jednobarwnego wewnętrznego. Wymiary takich prostokątów to w przybliżeniu 30 x 35 cm. Można oczywiście zwiększyć wymiary do 40 x 45 cm. Ważne, by zachować proporcje. Wymiary zależą oczywiście od wieku i postury dziecka. Dodatkowo potrzebne są krótsze kawałki materiału, które posłużą jako szlufki podtrzymujące sznurek-szelki. Po pierwsze trzeba dobrze wymierzyć materiały, po drugie dobrać nici. Szycie rozpoczynamy od złożenia głównych dwóch kawałków prostokątnych. Do tego dodajemy górny tunel na sznurek i całość krok po kroku zszywamy. Szycie przy pomocy maszyny zajmuje kilka chwil. Ręczne szycie jest dłuższe, lecz daje dużo satysfakcji. Po zakończeniu szycia należy przewlec sznurek przez tunel, a następnie przez szlufki. Do takiego worka można też doszyć kieszonkę zewnętrzną lub boczną, np. na butelkę z wodą.

HO::LO Studio
ul. Tkacka 19-22
70-556 Szczecin
602 177 056
www.ho-lo.pl