Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu

Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu: Uzależnienie od alkoholu to bardzo poważna choroba z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Są one związane nie tylko z naszym zdrowiem, ale także z relacjami. W skrajnych przypadkach strzałem w dziesiątkę mogą być prywatne ośrodki odwykowe.

Czym jest alkoholizm i jakie są jego cechy? Jakie możemy wyróżnić etapy uzależnienia? Co to jest zespół odstawienia? Jak wygląda leczenie uzależnienia od narkotyków? Co powinien zrobić zdrowiejący alkoholik? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury poniższych artykułów, które z pewnością rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.

Czym jest alkoholizm i jakie są jego cechy?

Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu
Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu

Zanim zaczniemy myśleć o alkoholizmie, powinniśmy najpierw zastanowić się, czym właściwie jest. Cóż, jeśli zdecydujemy się zdefiniować pojęcie, to możemy stwierdzić, że jest to choroba postępująca, która w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. Innymi słowy, alkoholizm to silne uzależnienie od alkoholu. Wpływa negatywnie na nasz organizm, gdyż nie tylko spowalnia układ nerwowy, ale także wywołuje u pacjenta objawy psychiczne i fizyczne. Warto wspomnieć, że uzależnienia często diagnozuje się dopiero na zaawansowanym etapie, kiedy pogarszają się relacje z członkami rodziny i tracimy reputację w środowisku zawodowym. Gdybyśmy mieli wskazać niektóre z podstawowych objawów alkoholizmu, moglibyśmy wspomnieć o głodzie alkoholu – nieodpartej chęci zdobycia większej ilości porcji. Uzależniony często traci kontrolę nad swoim piciem, tj. sięga po porcję, nawet jeśli zamierza wypić tylko kilka drinków. Inne objawy to picie klinowe, zwiększona tolerancja alkoholu, koncentracja życia na alkoholu, wystąpienie objawów odstawienia i osiąganie wyższych dawek alkoholu. Jeśli uzależnienie jest już zbyt poważne, strzałem w dziesiątkę będą prywatne ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu.

Jakie możemy wyróżnić etapy uzależnienia?

Gdybyśmy mieli zidentyfikować podstawowe etapy uzależnienia od alkoholu, zwykle są cztery: etap początkowy, etap ostrzegawczy, etap krytyczny i etap przewlekły. To pierwsze polega na tym, że w tym czasie osoby uzależnione piją alkohol przy różnych okazjach. Pamiętaj też, że picie alkoholu pomaga w utrzymaniu dobrego samopoczucia. W fazie ostrzegawczej wzrasta tolerancja na alkohol, co prowadzi do wyższych i niestety częstszych dawek. Coraz powszechniejszym zjawiskiem stają się również luki w pamięci. Jeśli chodzi o krytyczne etapy, tracisz kontrolę nad piciem podczas tych krytycznych etapów. Ostatni etap, etap przewlekły, jest najbardziej niebezpieczny. Pacjent jest przewlekle alkoholikiem.

Co to jest zespół odstawienia?

Kiedy regularnie pijemy alkohol, objawy odstawienia stają się częstsze. Wtedy strzałem w dziesiątkę mogą być prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu. Pamiętaj, że z biegiem czasu twoje ciało przyzwyczaja się do chemikaliów zawartych w napojach alkoholowych. Wyłączenie ich może prowadzić do zaburzeń procesów metabolicznych. Po zaprzestaniu picia mogą wystąpić następujące objawy: ból głowy, ból mięśni, pocenie się, kołatanie serca, osłabienie, nudności, biegunka. Zaburzenia nastroju pojawiają się w drugiej fazie zespołu odstawienia. Często pojawiają się zaburzenia lękowe, zaburzenia snu, drażliwość, złość. Powyższe objawy na początku utrzymują się od jednego do dwóch dni, ale w przypadku ostrej fazy mogą przedłużyć się nawet do kilku tygodni.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od narkotyków?

Prywatne ośrodki leczenia odwykowego zajmują się głównie szczegółowym diagnozowaniem konkretnych problemów. W praktyce oznacza to, że pacjenci rozmawiają z psychologami i specjalistami, którzy na co dzień zajmują się leczeniem uzależnień. Pacjenci odpowiadają na pytania, zwykle na podstawie starannie przygotowanych testów, mających na celu diagnozę uzależnienia od alkoholu. Warto podkreślić, że wykonano również badania określające stopień wyczerpania organizmu. Przepisywane są niezbędne środki lecznicze – czasami łączy się je z lekami. Prywatne Ośrodki Leczenia Alkoholizmu robią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc pacjentom odzyskać zdrowy styl życia.

Co powinien zrobić zdrowiejący alkoholik?

Osoby po leczeniu powinny mówić o swoich problemach z przeszłości. Zdecydowanie odmawiamy picia alkoholu. W razie potrzeby odetnijmy się od tych, którzy nas do tego namawiają. Nie kupujmy alkoholu w prezencie, unikajmy pijanych ludzi, nie chodźmy do miejsc, które mogą nas zachęcić do picia. Nie wylewaj alkoholu na innych ludzi – może to być zbyt duża pokusa.