Jaki VAT za noclegi?

Wielu z nas wypoczywając w wakacje czy to w hotelu czy pensjonacie, zastanawia się czy tego typu biznes jest opłacalny. Jaki VAT za noclegi? Jak dokładnie wyglądają kwestie podatkowe? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Nadmorskie kurorty

Jaki VAT za noclegi?
Jaki VAT za noclegi?

Latem zdecydowanie najbardziej obleganymi przez Polaków miejscami są nadmorskie kwatery. Możemy do nich zaliczyć zarówno hotele, motele jak i wynajmowane prywatne kwatery. Co roku polskie wybrzeże odwiedza cała masa turystów, co czyni to miejsce szczególnie atrakcyjnym dla inwestorów. Składa się na to zarówno ogromny popyt na usługi noclegowe w miesiącach letnich, jak również bogata oferta oświatowo kulturalna poza sezonem letnim. Sprawia to że obiekty hotelowe umiejscowione na wybrzeżu są w stanie niemal przez cały rok świadczyć swoje usługi, co tym samym znacząco przyczynia się do uzyskania odpowiednio wysokiej stopy zwrotu.

Dość dużym minusem jest wysoki prób wejścia w usługi noclegowe. Wpływ na to mają wysokie ceny nieruchomości, gruntów jak również rosnące ceny materiałów budowlanych. Wszystko to sprawia, że duża część rynku jest niedostępna dla większości początkujących inwestorów. Nie oznacza to jednak że powinniśmy zrezygnować z naszych projektów czy planów. Po pierwsze powinniśmy się skupić na pozyskaniu środków niezbędnych do udzielenia firmie kredytu co nie zawsze oznacza zgromadzenia grubych milionów.

Dość często kilkaset tysięcy złotych pozwoli nam na rozpoczęcie inwestycji budowlanej, lub zakup nieruchomości pod działalność z rynku wtórnego. Na początku powinniśmy się skupić na mniejszych miejscowościach nadmorskich, gdzie cena za metr kwadratowy nie jest tak duża jak w największych metropoliach. Mniejszy początkowy wydatek pomoże nam z czasem uzbierać kapitał na już droższe nieruchomości co przełoży się bezpośrednio na miesięczny zysk. 

Formalności prawno-podatkowe

Decydując się na rozpoczęcie działalności usługowej powinniśmy określić jaką formę prawną przyjmie prowadzona przez nas firma. Czy będzie to spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza ? Na to pytanie każdy biznesmen powinien odpowiedzieć sobie sam. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, jednak ze względu na dość dużą skalę inwestycji bezpieczniejszym rozwiązaniem jest założenie spółki. Aktualnie cała procedura zakładania spółki może się odbywać poprzez internet. Powoduje to, że cały proces jest coraz wygodniejszy oraz nie wymaga od nas wizyt w sądach czy urzędach.

Dobrym rozwiązaniem bezpośrednio po założeniu firmy, jest nawiązanie stałej współpracy z jedną z kancelarii prawniczych. W przypadku niejasności różnych przepisów prawa, będziemy w stanie zasięgnąć porad u profesjonalistów. Z reguły będziemy w stanie wykupić roczny abonament na świadczenie usług prawniczych, a koszt takiego rozwiązania nie powinien przekroczy 2-2,5 tysiąca złotych w skali roku. Niezwykle istotną kwestią są również kody PKD. To na ich podstawie przedsiębiorstwa sprzedają towary lub świadczą określone usługi.

Kody PKD klasyfikują naszą działalność według określonych kryteriów. To na ich podstawie jesteśmy w stanie określić rodzaj stawki vat. W przypadku usług zakwaterowania objęte są one 8% stawką podatkową. Następnym ważnym krokiem jest zakup odpowiedniej kasy fiskalnej. Od 2020 roku obiekty hotelarskie mają obowiązek posiadania kas fiskalnych online. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że wszystkie paragony oraz raporty fiskalne są przechowywane w pamięci masowej kasy i przesyłane bezpośrednio do urzędu skarbowego. W przypadku gdy kasa uległa by zniszczeniu bądź zalaniu cała jej dokumentacja pozostaje dostępna.

Prowadzenie obiektu noclegowego

Świadczenie usług noclegowych z pewnością jest sporym wyzwaniem. Szczególnie w przypadku początków biznesu. Będziemy musieli skompletować odpowiednią kadrę pracowników, stworzyć odpowiedniej procedury oraz wyposażyć wnętrza obiektu. Dodatkowo istotnym atutem jest dysponowanie wiedzą i doświadczeniem z zakresu obsługi klienta. Pomoże to nam w ewentualnym rozwiązywaniu konfliktów czy odpowiadaniu na zapytania i życzenia gości hotelowych.

Urządzając nasz obiekt nie zapominajmy o kilku rozwiązaniach, które pomogą nam zoptymalizować świadczenie usług. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wspólnych łazienek czy kuchni, dzięki czemu dodatkowe metry kwadratowe będziemy mogli przeznaczyć na dodatkową powierzchnie do wynajmu. Projektując wnętrza pokoi starajmy się unikać niepotrzebnych dodatków czy nachalnego wystroju. Powinniśmy pamiętać, że każdy dodatkowy element będzie generował więcej pracy dla pionu sprzątającego.

Pamiętajmy jednak że najważniejszym elementem sprawnie działającego obiektu noclegowego są jego pracownicy. Doświadczeni oraz pomocni pracownicy są w stanie wznieść firmę na wyżyny. To dzięki ich pracy goście będą chętniej korzystali z naszych usług przy okazji reklamując naszą firmę swoim znajomym. Prowadzenie obiektu noclegu jest wymagające, jednak satysfakcja z prowadzenia takiego biznesu jest ogromna. Dodatkowo będziemy mogli wywindować nasze zarobki do naprawdę wysokich sum. 

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl