Idealny laptop czyli jaki?

Rynek laptopów jest bardzo rozbudowany. Trudno jest zdecydować się na konkretny komputer, szczególnie nie mając odpowiedniej wiedzy. Przed zakupem wymarzonego laptopa, warto zapoznać się z cennymi wskazówkami.

Cena to nie wszystko

Dobre markowe laptopy niekoniecznie są laptopami tanimi. Najczęściej nie warto korzystać z mega promocji czy też z super okazji w marketach z elektroniką, które oferują komputerowy sprzęt. Podkreślić należy, że duża część oferowanych laptopów w ten sposób nie pochodzi z serii najnowszych. Są to niejednokrotnie laptopy serii, które już wychodzą z oferty producentów. Podkreślić także warto różnice pomiędzy seriami konsumenckimi i biznesowymi. Ten sam producent może stworzyć dwa komputery, których specyfikacja na pozór będzie identyczna. Chodzi o taki sam układ graficzny, procesor, pamięć czy też zysk. Jeśli jeden z nich przynależał będzie do biznesowej serii, a drugi laptop do konsumenckiej, to można być pewnym, że pomimo specyfikacji identycznej ten pierwszy będzie lepiej wykonany, bardziej solidny oraz niestety droższy. Biznesowe markowe modele posiadają wiele cech, które je odróżniają od typowych laptopów konsumenckich. Jeśli poszukujemy komputera, który będzie służył dłuższy czas, wybrać warto model z biznesowej linii. Na cenę wpływać może także konkretna marka oraz także seria sprzętu. Różnice w wykonaniu pomiędzy uznanymi markami, a modelami z niższych półek są bardzo dramatyczne. Wiele z nich widać na pierwszy rzut oka czy też przy pierwszym użytkowaniu. Nie warto szukać laptopa o parametrach najmocniejszych do określonej kwoty. Oczywiste jest to, że dany producent gdzieś będzie musiał zaoszczędzić. Znaczna część oszczędności jest robiona w jakości wykonania.

Cykl życia laptopa

Dobre markowe laptopy powinny nam służyć przez kilka lat bezawaryjnie. Wielu producentów zaniża ceną właśnie kosztem jakości wykonania oraz podzespołów. Ma to wpływ bezpośredni na trwałość laptopa, znacznie skracając cykl jego życia. Zamiast czterech lat będziemy go użytkować dużo krócej. Zmienia to zupełnie znacznie niskiej ceny. Dodatkowo w przez cały czas korzystamy z dużo większego komfortu pracy, jaki dają najlepsze markowe laptopy. Przykładem charakterystycznym tego zjawiska są notebooki bardzo wydajne marek konsumenckich, które do szczególnie cenionych nie należą. Zanim wybierzemy konkretny laptop, warto zasięgnąć nieco wiedzy na przykład na forach internetowych.

Idealnie dopasowany do potrzeb

W zasadzie to nie ma jednego modelu najlepszego na rynku. Można oczywiście stworzyć ranking laptopów w przeróżnych kategoriach, ale jest to wciąż zestawienie przybliżone. W rzeczywistości dobieramy komputer do indywidualnych potrzeb, a także finansowych możliwości. Preferencje indywidualne są także bardzo istotne jak wyniki wielu rankingów. Przykładem doskonałym jest kwestia klawiatury. Dla księgowego laptop bez bloku numerycznego będzie do niczego. Właśnie dlatego ważne jest określenie konkretnych potrzeb.

Nie wolno się także uprzedzać co do po niektórych marek. Sytuacja na rynku laptopów jest niezmiernie dynamiczna. Producenci obecnie najlepsi za kilka lat mogą zostać prześcignięci przez inne marki z innowacyjnymi technologiami. Z drugiej jednak strony stawiać warto na obecnych na rynku producentów już od dawna o pozycji ugruntowanej. Szczególnie takich, którzy działają swoim serwisem bez zarzutu. Wówczas mamy pewność, że kupujemy produkt o wysokiej jakości, a w przypadku jakiejś awarii skorzystać będzie mogli z gwarancji.

Procesor, matryca, bateria i karta graficzna

Niemożliwe jest to, aby dobre markowe laptopy składały się ze złych komponentów. Wpływają one bezpośrednio na komfort pracy jak i także osiągi notebooka. Jeśli nam zależy na długim życiu baterii, wybierać warto komputery o znacznie mniejszych rozmiarach, które są wyposażone w technologie najnowocześniejsze w zakresie konsumpcji energii oraz także niskonapięciowe procesory. Jeśli na przykład pracujemy bardzo często na zewnątrz, to potrzebować będzie laptop z matrycą matową o dosyć mocnym podświetleniu. Takich parametrów ważnych jest co najmniej kilkanaście. Nie każdy oczywiście będzie się odnosił do potrzeb, ale minimum, które wykonać musimy, aby kupić dobrego laptopa, to określić co jest dla nas najważniejsze. Zawsze warto skonsultować się z fachowcami w tym temacie. „Zaciągnąć języka” warto również na różnego rodzaju forach internetowych. Wiele osób dzieli się swoimi opiniami i recenzjami, co jest niezmiernie pomocne. Opinie są dla nas bardzo ważnym wyznacznikiem.

Czy zatem można kupić markowe laptopy idealne? Jak najbardziej tak. Jednak nie można komuś polecić konkretnego laptopa. Każdy z nas ma inne preferencje oraz inne wymagania. Dla jednej osoby laptop „X” jest idealny, a dla drugiej osoby nie spełnia on jego oczekiwań. Każdy z nas powinien wybrać laptop zgodnie ze swoimi wymaganiami. W innym wypadku nie będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Każdy z nas powinien mieć to na uwadze. Kto lepiej wie jak nie my, który laptop będzie dla nas najważniejszy?