Pranie tapicerki – czy jest to możliwe na własną rękę?

Pranie tapicerki – czy jest to możliwe na własną rękę? Tapicerka samochodowa ma to do siebie, że niezwykle szybko ulega zabrudzeniu, a jej kolor szybko ulega zmianie. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy kierowca dba o wnętrze i regularnie odkurzać samochód. Kurz bardzo szybko wnika w fotel i brudzi kokpit. Tapicerka utrzymuje również woń papierosów. Latem brud w miejscach, które są odsłonięte, jest szybciej utrwalany przez wysoką temperaturę. Warto zatem zdecydować się na pranie tapicerki. W jaki sposób zrobić to skutecznie? Czy jest to możliwe na własną rękę? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z jego treścią!

Jak zmniejszyć ryzyko wybrudzenia i zniszczenia tapicerki?

Jest wiele sposobów, aby zapobiec zabrudzeniu tapicerki. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nasze ubrania były czyste oraz suche, a także aby nie kłaść na siedzenia ostro zakończonych przedmiotów, które mogłyby poprzecinać skórę bądź materiał je pokrywający. Aby chronić tapicerkę w samochodzie, należy używać dywaników ochronnych. Chronią one wykładzinę. Nie warto na nich oszczędzać i wybrać te, które są idealnie dopasowane do danego modelu samochodu, ponieważ pokrywają prawie całą podłogę pojazdu. W bagażniku warto natomiast położyć gumową matę ochronną, a przewożone rzeczy zabezpieczać z użyciem folii bąbelkowej, siatek oraz linek. W przypadku, jeżeli w pojeździe są przewożone towary, które mogą łatwo zabrudzić tapicerkę, np. farby czy oleje, to warto stosować pokrowce ochronne na siedzenia oraz maty ochronne w bagażniku. Ponadto, z użyciem specjalnych wykonanych z folii elementów ochronnych należy zabezpieczać progi oraz klamki. Jeżeli zależy nam na zachowaniu czystości we wnętrzu auta, warto unikać jedzenia w samochodzie. Jeżeli zależy nam na zadbanym samochodzie, należy raz na dwa tygodnie odkurzać jego wnętrze, a także minimum dwa razy w roku dokładnie wyprać tapicerkę, aby pozbyć się przykrego zapachu i wszelkich bakterii.

Czyszczenie tapicerki – co warto wiedzieć?

Jeżeli lubimy samodzielnie dbać o nasz samochód, to należy wiedzieć parę rzeczy przed zabraniem się do czyszczenia tapicerki. Warto także wiedzieć, że podstawą jest odkurzenie tapicerki, skórzanej jak i materiałowej. Nie potrzeba do tego celu specjalnego odkurzacza – wystarczy domowy sprzęt nastawiony ma mocną moc. Odkurzacz samochodowy, zasilany na przykład z gniazdka zapalniczki, przydaje się do usuwania drobnych zanieczyszczeń, ale nie do porządnego czyszczenia. Przed rozpoczęciem odkurzania należy wynieść z auta wszelkie wycieraczki. W przypadku tych wykonanych z materiału, należy je wytrzepać i odkurzyć. Skórzane wystarczy natomiast umyć i pozostawić do wyschnięcia. Odkurzanie należy rozpocząć od podłogi auta. Do odkurzenia przestrzeni pod fotelami i innymi, ciężko dostępnymi miejscami, należy użyć wąskiej ssawki. Reszta podłogi może zostać wyczyszczona z użyciem niewielkiej wielkości szczotki. Należy pamiętać o każdej przestrzeni i miejscu, w tym także o zagłówkach. Dzięki odpowiedniemu wietrzeniu auta i jego odkurzeniu, możemy zmniejszyć liczbę szkodliwych drobnoustrojów. Na koniec należy wyczyścić bagażnik. Usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z wnętrza auta nie będzie niestety możliwe tylko i wyłącznie z użyciem odkurzacza. Okolice dźwigni zmiany biegów albo zakamarki siedzeń można wyczyścić z użyciem małej szczoteczki. Czyszcząc skórzane fotele należy pamiętać, aby nie używać do tego celu szczotki z twardym włosiem, aby nie ich nie zniszczyć.

Samodzielne pranie tapicerki – kiedy to ma sens?

Zwykłe odkurzanie tapicerki nie sprawdzi się w przypadku plam. Wtedy należy dokonać prania tapicerki. Zrobienie tego na własną rękę jest możliwe, jednakże należy prać wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz jest dość duża. Do prania tapicerki należy zakupić odpowiednie środki, które kosztują od 10 do 30 złotych za opakowanie. Mając już środek do prania, należy najpierw go nałożyć na plamę, a następnie czyścić według instrukcji podanej na opakowaniu. Samodzielne pranie tapicerek ma sens w przypadku niewielkich plam.

Pranie tapicerki u specjalisty

Tapicerkę należy oddać do specjalisty, kiedy mamy do czynienia z ciężkimi plamami np. ze smarów czy oleju, które nie schodzą po samodzielnym praniu. Profesjonalne pranie tapicerek pozwala na usunięcie nawet najcięższych plam oraz zanieczyszczeń, a także pozbycie się szkodliwych drobnoustrojów. Jeżeli chodzi o ceny za wykonanie usługi prania tapicerek w profesjonalnej firmie, to zazwyczaj zaczynają się one od 100 złotych za całe auto. Jest to zależne jednak od jego wielkości czy używanych do czyszczenia materiałów. Warto także zastanowić się nad tym, czy nie chcemy skorzystać z usług dodatkowych takich jak ozonowanie, czyszczenie szyb oraz elementów z tworzyw sztucznych, czyszczenie dywaników czy też ozonowania układu klimatyzacji. Większość firm przeprowadza kompleksowe pranie, razem z suszeniem i innymi dodatkowymi usługami zazwyczaj w ciągu około trzech godzin. Warto dbać o wygląd swojego samochodu nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz.