Jakie studia powinien wybrać organizator imprez?

Jakie studia powinien wybrać organizator imprez? Twoją pasją jest organizacja imprez? Jakie studia powinieneś wybrać, jeśli planujesz połączyć z nią swoją przyszłość zawodową? Jakie cechy powinna posiadać osoba, decydująca się na ten typ działalności? Przeczytaj ten artykuł, a wszystko stanie się dla ciebie jasne!

Cechy dobrego organizatora

Najistotniejsze z punktu widzenia każdego zawodu jest oczywiście zaangażowanie i wola pracy. W niektórych przypadkach nie da się jednak osiągnąć sukcesu, jeśli nie ma się odpowiednich predyspozycji. W branży, jaką jest organizacja imprez, czynnik ten nie jest niezbędny, ale z całą pewnością wiele ci ułatwi. Jakie to powinny być cechy?

  1. Przede wszystkim, powinieneś być osobą zorganizowaną. Jeśli zamierzasz planować czas większej grupie ludzi, musisz przewidzieć wszystkie możliwe warianty rozwoju sytuacji. Pozwoli ci to uniknąć negatywnych emocji i zbędnego stresu.
  2. Skoro już wspomnieliśmy o stresie, odporność na ten typ sytuacji to absolutna podstawa. Praca pod presją czasu, brak gotowych rozwiązań, kontakt z klientem – to wszystko czeka cię na tej ścieżce rozwoju kariery. Czy jesteś na to gotowy?
  3. Umiejętność pracy w zespole i komunikatywność zagwarantują ci komfort w codziennym obcowaniu ze współpracownikami. Nikt z organizatorów nie pracuje w próżni i kontakty te są w zawodach związanych z organizacją imprez chlebem powszednim.

Jeśli nie masz którejś z tych trzech cech, to jeszcze nic straconego. Bardzo dobrym wsparciem w zakresie ich wykształcenia, będą odpowiednie studia specjalistyczne, które rozwiną cię w kierunku niezbędnym do organizacji wydarzeń. Jakie studia więc wybrać?

Jakie studia wybrać?

Zdecydowałeś się na uzupełnienie kompetencji w ten sposób, ale musisz jeszcze zdecydować się, w jakim kierunku chcesz podążać. Największy sukces będzie mogła osiągnąć osoba, która zdecyduje się na rozwój w jednym z segmentów tej dziedziny. Zależnie od tego, powinieneś również wybrać odpowiednią szkołę wyższą.

 Organizacja imprez okolicznościowych

Imprezy tego typu – urodziny, rocznice, stypy, to prawdopodobnie najczęściej organizowany typ spotkań. Towarzyszą nam zarówno w sytuacjach radosnych, jak i smutnych. Każdy konsument chce mieć gwarancję, że będzie to najlepiej zorganizowane wydarzenie. Aby sprostać ich oczekiwaniom, powinieneś wybrać kierunek, który będzie związany z kulturą i tradycjami. W samym prosperowaniu jako firmie, przyda ci się również ekonomia, na której dowiesz się jak zarządzać swoją marką. Jednym z najlepszych kierunków może być więc “wielokulturowość w Polsce”, pozwalająca ci na organizację imprez okolicznościowych w każdym regionie, a te niekiedy znacząco się różnią tradycjami i zwyczajami.

Organizacja imprez masowych

Organizacja imprez masowych potrafi być bardzo wymagająca. W tego typu wydarzeniach udział bierze niekiedy nawet kilkadziesiąt, czy kilkaset tysięcy uczestników. Nie ma tu miejsca na jakąkolwiek spontaniczność i brak planu. Nawet najdrobniejsze potknięcie, może skończyć się zamknięciem ścieżki zawodowej, którą wybrałeś. Najlepszymi studiami w takim wypadku będzie zarządzanie, w ramach których programu, większość uczelni zapewnia takie przedmioty jak np. event management. Umożliwi ci to zarządzanie marką, nauczy kontaktu ze sponsorami i partnerami, a także da podstawy do zarządzania podległymi pracownikami. Jak już wspomnieliśmy, nikt przecież nie pracuje sam. 

Organizacja imprez sportowych

Jest to dziedzina, która rządzi się swoimi prawami. Organizacja imprez sportowych wymaga doskonałej znajomości dyscypliny, w której chcesz planować wydarzenia. Jeśli jesteś dawnym zawodnikiem lub masz jakieś doświadczenie – świetnie! Jeśli nie, to pomogą ci studia w kierunku wypoczynku i rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego, które najczęściej obejmują również organizację imprez sportowych, w ramach specjalizacji. 

Imprezy i usługi turystyczne

Ten typ usług nie jest klasycznie kojarzony z organizacją imprez, choć stanowi to jedną z największych gałęzi rynku. Biura podróży i organizacje zajmujące się wyjazdami przez pandemię mocno ucierpiały, ale dalej jest to rynek prężny, a po powrocie do normalności, będzie dominował rynek. Najbardziej pożądanymi przez pracodawców w tej dziedzinie umiejętnościami jest znajomość języków, więc właśnie na takie studia powinieneś się zdecydować. Aby dostać się na uczelnię oferującą naukę kultury bliskiego wschodu, wcale nie musisz dysponować warsztatem językowym, a wszystkiego się nauczysz w toku edukacji. Z innymi kierunkami dotyczącymi innych krajów jest podobnie. Spróbuj i przekonaj się sam, że organizacja imprez i usług turystycznych stoi przed tobą otworem!

Co jeśli nie masz jeszcze pomysłu, albo chciałbyś przygotować się na więcej ewentualności?

Jakie studia powinien wybrać organizator imprez?
Jakie studia powinien wybrać organizator imprez?

Gdy nie chcesz decydować już na tym etapie, na jedną, wybraną, ścieżkę kariery, doskonałą opcją mogą być studia z organizacji wydarzeń i imprez masowych. Jest to kierunek dostępny na niektórych uczelniach. Da ci umiejętności, które przydadzą się w organizacji imprez każdego typu, jednocześnie nie determinując twojej przyszłości zawodowej już w tym momencie. Podnoszoną bardzo często wadą takiego rozwiązania jest jednak konieczność rozwinięcia umiejętności, które zazwyczaj są i tak rozwijane na wymienionych wyżej studiach, ale już podczas pracy. Umożliwi ci to co prawda spokojny start w branżę jaką jest organizacja imprez, ale może pozbawić cię początkowego dynamicznego rozwoju zawodowego.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jeśli interesuje cię organizacja imprez, jakie studia będą najlepsze. Jest to wybór, którego musisz dokonać sam, opierając się na swoich planach na życie. Zastanów się, co najbardziej cię interesuje i z czym chciałbyś wiązać swoją przyszłość. Wybierz zgodnie ze swoimi preferencjami!