Sitodruk vs sublimacja: Co lepiej nadaje się do Twojego projektu?

Sitodruk vs sublimacja: Co lepiej nadaje się do Twojego projektu? Jeśli chcesz umieścić swój projekt, logo lub napis na koszulce, kubku do kawy, podkładce pod mysz lub innych materiałach promocyjnych, sitodruk i sublimacja są opcjami, które mogą zapewnić najlepsze wyniki. Jak więc wybrać pomiędzy nimi? Zarówno sitodruk, jak i sublimacja barwnikowa są cennymi, wszechstronnymi metodami druku. Oba procesy mają zalety i wady oraz projekty, do których nadają się najlepiej.

Sitodruk i sublimacja barwnikowa: różnice w działaniu

Sitodruk vs sublimacja: Co lepiej nadaje się do Twojego projektu?
Sitodruk vs sublimacja: Co lepiej nadaje się do Twojego projektu?

Sitodruk to technologia analogowa, która polega na aplikacji farby za pomocą rakli przez szablon na sicie o drobnych oczkach na dekorowane podłoże. Proces ten można wykonać manualnie na ręcznej maszynie do sitodruku lub na maszynie automatycznej. Sublimacja barwnikowa jest procesem druku cyfrowego, który wymaga specjalistycznej drukarki podobnej do drukarki atramentowej.

W przypadku sublimacji barwnikowej należy najpierw wydrukować lustrzane odbicie swojego projektu na specjalnym papierze transferowym, który następnie nakłada się na podłoże za pomocą prasy termicznej. Ciepło z prasy sublimuje atrament na papierze transferowym, co oznacza, że przechodzi on bezpośrednio ze stanu stałego do gazowego, nie stając się w międzyczasie cieczą. Jako gaz, atrament przenika przez dekorowany materiał.

Więc która metoda jest właściwa dla Twojego projektu? Oto kilka najważniejszych czynników, które należy rozważyć:

Zobacz również:

Wielkość zamówienia

Wysokie nakłady to chleb powszedni sitodruku. Im większe zamówienie na sitodruk, tym bardziej staje się on opłacalny w porównaniu z innymi metodami. Z kolei sublimacja barwnikowa jest czasochłonna, kosztowna i wysoce niepraktyczna w przypadku dużych zamówień. Małe zamówienia mogą być równie niepraktyczne dla sitodruku.

Użyteczność i ograniczenia

Sitodruk jest bardzo uniwersalnym procesem, pozwalającym na drukowanie na praktycznie każdej odzieży, w każdym miejscu i na prawie każdym podłożu. Najłatwiej jest go wykonać na płaskich powierzchniach i najczęściej stosuje się go na odzieży. O ile sublimacja barwnikowa pozwala również na ozdabianie niemal każdego produktu (zwłaszcza banerów i flag), o tyle w przypadku koszulek druk24.szczecin.pl/oferta/koszulki-i-czapki-z-nadrukiem/ możliwości są bardziej ograniczone.

Jednym z największych ograniczeń sublimacji barwnikowej jest to, że działa ona tylko na poliestrze lub innych specjalnych syntetycznych materiałach odzieżowych, więc koszulki bawełniane nie wchodzą w grę. Podczas gdy sublimacja barwnika zapewnia żywe wydruki, działa to dobrze tylko na białych lub bardzo jasnych kolorach odzieży. Sublimacja barwnikowa nie będzie widoczna na ciemnych podłożach.

Konfiguracja zadań

Prawdopodobnie największym ograniczeniem sitodruku jest to, że można nakładać tylko jeden kolor na podłoże w tym samym czasie, więc wielokolorowe projekty wymagają wielu sit z różnymi kolorami farby, które muszą być odpowiednio wyrównane, tak, aby warstwy były prawidłowo ułożone w końcowym wydruku. Konfiguracja sitodruku jest dość pracochłonna, zwłaszcza w przypadku prac wielokolorowych.

W przypadku sublimacji barwnikowej nie trzeba się martwić o wyrównywanie poszczególnych warstw atramentu; ta metoda drukuje wszystkie kolory jednocześnie. Sublimacja barwnikowa umożliwia również łatwiejsze dostosowanie indywidualnych wzorów niż sitodruk. W przypadku sublimacji barwnikowej wystarczy zmienić plik graficzny i wydrukować nowy transfer. Sitodruk wymaga przygotowania zupełnie nowego sita.

Wykonywanie skomplikowanych wzorów

Zarówno sitodruk, jak i sublimacja barwnikowa są w stanie odtworzyć drobne szczegóły i fotorealistyczne obrazy. Sublimacja barwnikowa zawsze wykorzystuje kombinacje atramentów CMYO, aby uzyskać dowolny kolor, więc fotorealistyczne obrazy nie wymagają dodatkowych ustawień. Sitodruk, choć bardziej odpowiedni dla prostszych projektów, może osiągnąć ten sam rezultat przy użyciu odpowiednich technik. Jednak Uzyskanie właściwego efektu wymaga nieco praktyki, zarówno na prasie, jak i podczas tworzenia projektu graficznego.

Dodatkowo, sitodruk pozwala na użycie specjalistycznych atramentów do tworzenia ogromnej różnorodności efektów. Sublimacja barwnikowa umożliwia łatwe tworzenie szczegółowych wydruków, ale odbywa się to kosztem możliwości uzyskiwania efektów specjalnych. Z natury rzeczy sublimacja barwnikowa pozostawia płaski nadruk, który jest wchłaniany przez włókna odzieży.

Tworzenie przyjemnych i trwałych nadruków

Zarówno sitodruk, jak i sublimacja barwnikowa mogą tworzyć nadruki, które są miękkie w dotyku. Farba sublimacyjna z natury przenika przez materiał podłoża, więc końcowy nadruk nie ma wyczuwalnej wagi, dzięki czemu odzież jest bardziej komfortowa. Można to również osiągnąć za pomocą sitodruku z wykorzystaniem tuszu na bazie wody lub tuszu, który również przenika przez tkaninę.

Obie metody, jeśli są prawidłowo wykonane, dają trwałe nadruki, które nie pękają ani nie blakną po wielokrotnym praniu.  Wydruki sublimacyjne są utwardzane za pomocą prasy termicznej podczas nanoszenia wzoru, natomiast farba sitodrukowa musi być podgrzewana po wydrukowaniu w celu prawidłowego utwardzenia. Oznacza to, że aby produkować sitodruki w dowolnych ilościach, potrzebna jest suszarka przenośnikowa.

Druk24 drukarnia Szczecin
al. Wojska Polskiego 39a
70-473 Szczecin
918314747
www.druk24.szczecin.pl