Z jakimi problemami zdrowotnymi można zgłosić się do okulisty?

Okulista to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem chorobom oczu. Potrafi pomóc przy podwyższonym ciśnieniu w oku, stanie zapalnym układu łzowego i oczu. Jeśli narządy wzroku zostaną uszkodzone lub dostanie się do nich ciało obce, okulista http://okulista-szczecin.com/ zapewni profesjonalną pomoc. Ponadto specjalista określa poziom widzenia pacjenta i podejmuje decyzję dotyczącą metody korekcji (okulary, soczewki, zabiegi laserowe).

Jakie choroby leczy okulista?

Okulista leczy ogromną liczbę chorób oczu. Oto najczęściej diagnozowane schorzenia narządu wzroku:

• Jaskra jest patologią wywoływaną przez różne stany i powodującą objaw, taki jak okresowy wzrost ciśnienia w oku. Ta patologia pociąga za sobą objawy w postaci zmniejszenia ostrości wzroku, wad i zaburzeń w obrębie narządów wzroku.
  • Nadwzroczność jest chorobą, w której wzrok osoby skupia się za siatkówką podczas widzenia odległych obiektów.
  • Krótkowzroczność jest chorobą, podczas której widzenie skupia się na bliskich obiektach przed siatkówką.Ten stan pociąga za sobą niejasność widzenia odległych obiektów, ale jest wyraźny obraz, gdy patrzy się na bliski obraz.
  • Zaćma – stan, w którym pacjent ma zmętnienie soczewki oka. W takim przypadku widzenie pogarsza się lub całkowicie zanika.
  • Astygmatyzm jest zaburzeniem widzenia spowodowanym deformacją soczewki lub rogówki. Pacjent zauważa utratę wyrazistości obrazu, zmniejszenie ostrości wzroku.
  • Zapalenie siatkówki to rozwój procesu zapalnego, który atakuje siatkówkę. Zaburzenie może rozwinąć się z powodu obrażeń, zakaźnych zmian narządów wzroku, gdy są wystawione na światło słoneczne i pod wpływem innych czynników prowokujących.
  • Oderwanie siatkówki jest chorobą charakteryzującą się odwarstwieniem siatkówki od naczyniówki. Wśród objawów jest zmniejszenie ostrości wzroku, ciemna zasłona przed oczami i ograniczenie pola widzenia.
  • Zapalenie powiek – górne i dolne powieki stają się czerwone i puchną, a z obrzęku wypływa mętny płyn, który tworzy skorupkę na wierzchu.

Z jakimi problemami może poradzić sobie okulista?

Chodzi o rozwiązanie takich problemów jak:

• Zapewnienie pacjentom pomocy w wyborze okularów do pracy z komputerem.
  • Zalecanie kropli łagodzących zmęczenie oczu.
  • Leczenie stanów, którym towarzyszy krwotok w okolicy oczu, na przykład z silnym kaszlem, podczas ciąży lub po porodzie.
  • Pozbycie się takiego problemu, jak naruszenie chrząstki, która utrudnia normalny wzrost rzęs.
  • Leczenie patologicznych procesów w oczach, takich jak ropień lub jęczmień.
  • Przepisywanie leków na reakcje alergiczne, które powodują zwiększone łzawienie.
  • Korekta wad wzroku spowodowanych chorobami wrodzonymi lub nabytymi. W takim przypadku zalecana jest operacja, noszenie soczewek lub okularów.
  • Umówienie na leczenie zachowawcze lub chirurgiczne dla określonej diagnozy.
  • Konsultacje dotyczące zapobiegania patologiom oka u dzieci i dorosłych.

Ponadto okulista konsultuje i bada pacjentów w kwestiach patologicznych, które mogą pociągać za sobą różne zaburzenia aparatu wzrokowego. Takie choroby obejmują na przykład cukrzycę.

Jak wygląda spotkanie z okulistą?

Okulista rozmawia z pacjentem, a następnie przeprowadza szczegółowe badanie, które obejmuje ocenę przewodów łzowych i powiek, pozycję i ruchliwość gałek ocznych, badanie dna oka, stan źrenic i ich reakcję na światło. Następnie okulista sprawdza ostrość wzroku, pokazując pacjentowi litery, które musi odróżnić, naprzemiennie zamykając prawe lub lewe oko.

Przeprowadzenie skioskopii pozwala wyjaśnić stopień niedomagania układu wzrokowego, który jest mierzony w dioptrii. Okulista może przeprowadzić inne badania lub przepisać dodatkowe (na przykład MRI mózgu). Następnie okulista stawia diagnozę, opracowuje schemat leczenia i ustala datę następnej wizyty w celu oceny jego skuteczności. Nowoczesna wizyta u okulisty pozwoli zdiagnozować i wyleczyć prawie wszystkie choroby oczu we wczesnych stadiach.

Co i jak sprawdza okulista?

Po dowiedzeniu się, na co skarży się pacjent, okulista przeprowadza badanie wizualne i sprzętowe:

• Stan powiek
  • Czystość dróg łzowych
  • Odpowiednia reakcja źrenicy na światło
  • Analiza ostrości wzroku
  • Badanie zdolności rozróżniania kolorów
  • Kontrola wewnętrznej powierzchni oka.
  • Biomikroskopia umożliwia badanie tkanek tworzących części gałki ocznej: spojówkę, rogówkę, tęczówkę, soczewkę i ciało szkliste.
  • Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • Aby wykluczyć jaskrę, okulista musi wykonać tonometrię. Ta technika pozwala bezboleśnie wykonać zabieg. Jest to konieczne w przypadku skarg na ból głowy, pojawianie się takich obrazów jak: iskry, plamy, muchy.
  • Procedura badania dna oka: okulistyka pomoże dowiedzieć się, jaki jest stan siatkówki i jej naczyń. Jest to obowiązkowa procedura dla każdego badania, ponieważ mówi o kluczowych czynnikach wpływających na ostrość wzroku.

Jakie metody leczenia wykorzystuje okulista?

Aby wyeliminować problem, okuliści stosują wszystkie możliwe środki:

• Leki: krople, maści, tabletki, zastrzyki
  • Interwencja chirurgiczna
  • Laserowa korekcja, która nie jest zabiegiem chirurgicznym
  • Optyka: soczewki kontaktowe, okulary.