Środki ochrony roślin – jak wybrać?

Środki ochrony roślin – jak wybrać? Rośliny stoją w obliczu wielu zagrożeń. Z tego powodu rolnicy powinni zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoich upraw. W tym celu stosuje się specjalne preparaty. Kiedy stosować środki ochrony roślin? Dlaczego określenie zagrożeń jest tak ważne? Czy określenie etapu rozwoju ma znaczenie dla doboru środków ochrony roślin? Czy sposób podania ma znaczenie? Jakie inne aspekty wymagają uwagi? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, gorąco zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Kiedy stosować środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin stosowane są w szczególny sposób w celu ochrony roślin przed różnymi szkodnikami i chorobami. Co więcej, mogą skutecznie przeciwdziałać pojawiającym się zagrożeniom. Oczywiście mądrzej jest stosować je profilaktycznie, czyli zanim pojawią się pierwsze objawy choroby lub szkodnika. Po zakażeniu rośliny bardzo ważne jest, aby działać jak najszybciej po wykryciu jakiejkolwiek nieprawidłowości. Środki te mogą skutecznie zmniejszyć liczbę szkodników, chwastów i różnych chorób grzybowych. Jeśli chodzi o efekt działania, to jest oczywiste. Dzieje się tak, ponieważ nie tylko wzrosła wysokość, ale także poprawiła się jakość uprawy. Jest to szczególnie ważne dla rolników, którzy przecież często są ich głównym źródłem dochodu.

Dlaczego określenie zagrożeń jest tak ważne?

Środki ochrony roślin – jak wybrać?
Środki ochrony roślin – jak wybrać?

Zanim zdecydujemy się na środki ochrony roślin, powinniśmy najpierw określić, jakim zagrożeniom chcemy odpowiednio przeciwdziałać. Przygotowanie osobiste jest specjalistyczne i zazwyczaj ma na celu rozwiązanie konkretnego problemu. Na przykład herbicydy są często używane do zwalczania chwastów i niechcianej roślinności. W przypadku chorób płodu wywołanych przez grzyby sytuacja jest nieco inna. Następnie użyj fungicydu.

Jak pozbyć się zwierząt uważanych za szkodniki? Najlepiej używać pestycydów. Możemy podzielić je na różne typy w zależności od tego, jak działają. Chyba najbardziej popularne są insektycydy – ich głównym zadaniem jest zwalczanie owadów. Powszechne są również środki mięczakobójcze stosowane do zwalczania ślimaków. Inne obejmują limacidy (nagie ślimaki), akarycydy (na roztocza), nematocydy (na nicienie), środki zobojętniające (do wabienia szkodników) i repelenty (do odstraszania szkodników). Przy wyborze środka ochrony roślin konieczne jest przeprowadzenie jak najdokładniejszej kontroli uprawy.

Czy określenie etapu rozwoju ma znaczenie dla doboru środków ochrony roślin?

Kolejną ważną kwestią jest etap rozwoju roślin. Jeśli zwrócimy uwagę na powyższe aspekty, możemy dobrać odpowiedni preparat. Nie mówimy tu tylko o roślinach uprawnych, ale także o niechcianych chwastach. Dlaczego to takie ważne? Niektóre zabezpieczenia mają napięte terminy. Dlatego należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie działania te okażą się nieskuteczne, a w skrajnych przypadkach rośliny mogą ulec spaleniu – czego z pewnością chcemy uniknąć, gdyż może to prowadzić do ogromnych strat ekonomicznych.

Czy sposób podania ma znaczenie?

Istnieje wiele rodzajów środków ochrony roślin. Różne są również ich metody zarządzania. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, jaki sposób przyjmowania preparatu jest optymalny. Na przykład herbicydy dolistne są wchłaniane przez naziemne części chwastów. Stosowane są w suchej glebie. Nie zaleca się ich stosowania w silnym świetle słonecznym lub w sytuacjach z dużymi różnicami temperatur. Herbicydy glebowe są wchłaniane przez podziemne części roślin. Osobliwością tych środków jest to, że wymagają one wystarczająco wilgotnej gleby, w przeciwnym razie substancja czynna nie może wniknąć w głąb. Jeśli chodzi o insektycydy, dzielimy je na insektycydy kontaktowe, insektycydy żołądkowe i insektycydy oddechowe. Pewne gatunki owadów mogą być odporne na niektóre chemikalia – co zasługuje na szczególną uwagę.

Jakie inne aspekty wymagają uwagi?

Pamiętaj, że środki ochrony roślin powinny być od czasu do czasu zmieniane. Okazuje się, że długotrwałe stosowanie tego samego środka wiąże się z jego uodpornianiem się. Zalecana jest strategia antyimmunologiczna – składa się ona z preparatów naprzemiennych. Powinniśmy również zwrócić uwagę na temperaturę, w której aplikowany jest środek. Substancje mają często nieco inne wymagania, jeśli chodzi o ich najskuteczniejsze działanie. Z tego powodu zaleca się uważne zapoznanie się z etykietami i kartami dołączonymi do opakowania. Znajdziemy wiele cennych wskazówek dotyczących zastosowania wybranego produktu.