Fenomen chirurgii plastycznej: wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć

W ostatnich latach, kiedy utrzymywanie młodego wyglądu stało się niezwykle popularnym trendem, chirurgia plastyczna zyskała sobie szerokie grono klientów – a zwłaszcza klientek. Na czym polega ten fenomen? Wyjaśniamy nie tylko to, ale również czym dokładnie zajmuje się chirurgia plastyczna i czego można po niej oczekiwać.

Operacje plastyczne
Najpopularniejsze operacje plastyczne

Chirurgia plastyczna – czym właściwie jest?

Nie wszyscy wiedzą, że chirurgia plastyczna służy nie tylko poprawieniu urody pod względem czysto estetycznym. Jest to tylko jedna z dwóch gałęzi tej dziedziny: drugą stanowi chirurgia rekonstrukcyjna; tak naprawdę to ona dała początek chirurgii plastycznej. Zapotrzebowanie na rekonstrukcję wyglądu sięga korzeniami czasów powojennych, jako że odniesione urazy uniemożliwiały żołnierzom prawidłowe funkcjonowanie. Obecnie rekonstrukcje chirurgiczne służą między innymi leczeniu pacjentów po oparzeniach, rekonstrukcji uszkodzonych tkanek, leczeniu wad wrodzonych czy rozwojowych, a także rozszczepu podniebienia czy rekonstrukcji piersi po mastektomii. Chociaż o tym rodzaju chirurgii plastycznej nie mówi się tak dużo, jak o chirurgii estetycznej, rekonstrukcje są bardzo potrzebne, jako że odpowiadają za przywrócenie pacjentom normalnego, komfortowego funkcjonowania.

W przeciwieństwie do wcześniej opisanej chirurgii rekonstrukcyjnej, chirurgia estetyczna zajmuje się poprawieniem wyłącznie samego wyglądu pacjenta (chociaż, oczywiście, z poprawą wyglądu łączy się poprawa samopoczucia).

Operacje zmiany płci

Chirurgia plastyczna to także operacje korekty płci. Je akurat trudno zakwalifikować do jednej z powyższych kategorii, jako że z jednej strony wpływają na funkcjonowanie pacjenta (likwiduje dysforię – niekomfortowe czucie się z własnym ciałem), z drugiej operacje chociażby piersi wpasowują się w ramy chirurgii estetycznej. Do cieszących się największą popularnością zabiegów estetycznej chirurgii plastycznej należą: powiększanie biustu, operacja nosa, powiększanie ust, korekta uszu czy ukształtowanie pośladków.

Nie wszystkie zabiegi estetyczne wiążą się z dużymi zmianami w wyglądzie; na przykład nos można poddać operacji całkowitej korekty, ale niektórzy decydują się wyłącznie na poprawę samej chrząstki. Obecnie chirurgia plastyczna jest na tak zaawansowanym poziomie, że zmianie można poddać praktycznie każdą część ciała, w tym grzbiet dłoni czy skronie. Dzięki temu bez względu na to, czego nie lubimy w swoim wyglądzie, zawsze można to poprawić.

Jeżeli chirurg, z którym umawiamy się na zabieg, to profesjonalista, nie musimy się obawiać o efekty. Warto przed wizytą przeczytać w internecie opinie i rekomendacje, tak żeby mieć pewność, że osoba ta ma za sobą wiele udanych zabiegów. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko powikłań czy efektów operacji innych od tych planowanych. W końcu bez względu na to, czemu służy chirurgia plastyczna, wciąż jest to dziedzina medycyny – dlatego też zabiegów tych nie można bagatelizować, tak samo jak przygotowań do nich.

Jak wybrać najlepszego chirurga plastycznego

Po czym poznać, że lekarz, do którego się udajemy, na pewno dobrze się nami zajmie? Samo zapoznanie się z internetowymi opiniami i rekomendacjami nie wystarczy. Dobrą metodą jest również lekarza o szczegóły zabiegu – jak wygląda krok po kroku, ile trwa, jaki jest poziom skomplikowania, jakie są możliwe powikłania, jak dokładnie przebiega rekonwalescencja. Dzięki temu można już na samym początku wyczuć, jakie jest podejście do klienta i jak szeroka jest wiedza lekarza z danego gabinetu – dlatego nie ma się co wstydzić zadawania pytań. Niepokojący powinien się również wydać gabinet, który jest gotów przeprowadzić zabieg niemal „od ręki” – zabiegi chirurgii plastycznej nie mogą odbyć się bez serii poprzedzających je badań, tak żeby lekarz miał pewność, że organizm jest w dobrym zdrowiu. W końcu zabiegi estetyczne tym różnią się od tradycyjnych operacji (na przykład tych ratujących życie), że nie trzeba się z nimi spieszyć i można poczekać, aż organizm poczuje się lepiej i będzie w pełni gotów poddać się zabiegowi.

Wystrzegaj się gabinetów, w którym ceny są podejrzanie niskie. Ceny za zabiegi chirurgii plastycznej są z natury bardzo wysokie – po kilka tysięcy złotych za zabieg. I chociaż dla wielu osób to rzeczywiście dużo, to jest to poniekąd gwarancja wykonania wysokiej jakości usługi.

Popyt na chirurgię plastyczną spowodowany jest przede wszystkim produkowanym przez popularne media obrazem szczupłych, wiecznie młodych kobiet. Przez wywieraną społecznie presję głównie kobiety czują się zobowiązane do utrzymywania pięknego wyglądu – poddawanie się tej presji nigdy nie jest dobrym pomysłem. Z tego względu przed zdecydowaniem się na zabieg z zakresu chirurgii plastycznej http://www.chirurgia-plastyczna24.pl/ zawsze warto jest najpierw się zastanowić, czy robimy to dla siebie czy dla dopasowania się do kreowanego w społeczeństwie idealnego wizerunku. Chociaż chirurgia plastyczna nie jest niczym złym, a wręcz przeciwnie, nie warto korzystać z jej usług, jeżeli robimy to dla zadowolenia kogokolwiek innego niż nas samych.